Vzlet Z 256

Zatím co PMI 80 je hodně známý mikropočítač, tenhle já vidím poprvé v životě, jmenuje se Vzlet a model Z 256. Když jsem tu bedýnku poprvé uviděl, byl jsem docela ohromen a musel jsem ji mít. Už samotné logo „Vzlet“ mi padlo do oka a co Vám?Logo Nemít tenhle stroj dokumentaci, asi bych dost tápal, co to vlastně je zač a odkud. Pochází tedy z JZD „ČSLA-VZLET“ Nové Město na Moravě z oddělení konstrukce a technologie. Na jeho vývoji spolupracovala i ČVUT FEL Praha, to je fakulta elektrotechnická a existuje do dnes. Co je JZD asi každý tuší (Jednotné Zemědělské Družstvo), ale co je ČSLA, jsem musel chvíli přemýšlet a je to Československá lidová armáda. Zajímavá představa, je JZD, ve které je ČS lidová armáda a ta za pomocí Vysoké školy staví počítač Z 256. Nedivil bych se, kdyby tam sídlilo kdysi letectvo v tom JZD 😀 Podle úvodu je tento počítač stavebnicový systém, takže se dá rozšiřovat k různým účelům a tento kus sloužil jako klasický počítač. Rok výroby odhaduji 1988-89, ale plány, nákresy jsou z roku okolo 1985. Byly k němu připojeny 4 disketové mechaniky o velikosti 8 palců Consul 7113, ty jsou na obrázku dole nebo šlo teoreticky použít i 4 disketové mechaniky o velikosti 5 1/4 palce. Dále byl propojen s tiskárnou, tu nemám, údajně byla strašně velká, vážila okolo 100kg a byla rozebrána. Komunikace s počítačem pobíhala přes bezkontaktní klávesnici Consul 262.3, kterou vyráběla Zbrojovka Brno a je dost bytelná. Jako monitor údajně sloužil upravený televizor Merkur. Je tady pravděpodobné, že počítač sloužil k nějakým administračním účelům, třeba výplaty zaměstnancům v nějakém ze státních podniků apod.

Teď si trochu prolistujeme návod k obsluze 🙂 Dříve než se blíže seznámite s dodaným mikropočítačem. překontrolujte si, zda dodávka je úplná. V krabicích byste měli najít:

  • základní jednotku
  • monitor
  • klávesnici
  • propojovací kabely (Video, napájení monitoru a síťová šňůra)
  • záruční list
  • návod k obsluze ke klávesnici
  • návod k obsluze k Mikropočítači Z 256
  • příslušenství: náhradní pojistky T 1A 2ks, T 3.15A 1ks, T2.5A 1ks
  • konektory pro připojená periferii – 4ks

Něco je špatně, výrobce mi nedodal monitor, klávesnici, propojovací kabel na video, záruční list, pojistky a 4 kusy konektorů na periferie. Bude tedy muset do JZD zavolat 😀

Návod dále popisuje, kam zapojit klávesnici, jak zapojit monitor a čtyři disketové mechaniky. Pokud je vše zapojené správně, tak se má počítač zapnout a stisknout reset. Zhruba po 30 sekundách, kdy se dostatečně nažhaví monitor, by se mělo zobrazit:


Z 256 Microcomputer ROM System

TEST Ver: 3.00 Date: 27.09.88

(c) CVUT Praha by J.S. P.K. J.F.


Pokud se stiskne klávesa „T“ mikropočítač přejde do funkce terminálu. Pokud nic nestisknete, počítač udělá devět testů funkčnosti a pokud na konci bude „correct“ je připraven pracovat. Pokud bude „fail“ je třeba zavolat odborný servis a že by opět telefonát do JZD. Pokud tedy byla stisknutá klávesa „T“, budou parametry komunikace nasledující:

  • rychlost přenosu:        9600Bd
  • počet datových bitů:   8
  • start bit:                      1
  • spot bit:                      1
  • polarita:                      žádná
  • protokol:                     Xon/Xof

Počítač tedy obsahuje čtyři desky.

První je CPB – to je centrální jednotka tohoto stroje, je tam osazen mikroprocesor UA 880D (Z 80A) a pracovní frekvenci má 4MHz.  Taky zde je paměť RWM o velikosti 1kByte a paměť EPROM 2kByte. Jsou zde i obvody, které umožňují adresovat vnější paměť RWM až do velikosti 256kByte. Jako vývody tam jsou 2x sériový kanál RS232 a 2x paralelní s 8-bitovými branami.

 
Deska CPB obsahuje procesor UA 880D (Z 80A)
Deska CPB obsahuje procesor UA 880D (Z 80A)
 
Deska CPB obsahuje procesor UA 880D (Z 80A) - zezadu
Deska CPB obsahuje procesor UA 880D (Z 80A) – zezadu
 

Druhá je RAM – ta je osazena celkově o kapacitě 256kByte.

 
Deska RAM s 256KB
Deska RAM s 256KB
 
Deska RAM s 256KB - zezadu
Deska RAM s 256KB – zezadu
 

Třetí je FTCB – je to deska řadiče pružných disků, kterých může být až čtyři o velikosti 8 nebo 5 1/4 palců a záznam může být FM a MFM. Taky se dá jako záznamové medium připojit magnetofon a i se do ní  připojuje klávesnice.

 
Deska FTCB pro ovládání disketových mechanik a klávesnice
Deska FTCB pro ovládání disketových mechanik a klávesnice
 
Deska FTCB pro ovládání disketových mechanik a klávesnice - zezadu
Deska FTCB pro ovládání disketových mechanik a klávesnice – zezadu
 

Čtvrtá a poslední je CRTC – to je deska na „video“, dneska se tomu říká grafická karta. Díky této kartě máte k dispozici grafický displej s rastrem 640×300 bodů, přičemž každý bod má 4 hladiny jasu. V alfanumerickém režimu se na obrazovce zobrazí 24 řádků po 80 znacích na řádek. Jedno písmeno se skládá z 12×8 bodů. Základní sada znaků se dá v EPROM programově předefinovat.

 
Deska CRTC - zobrazuje video 640x300 bodů
Deska CRTC – zobrazuje video 640×300 bodů
 
Deska CRTC - zobrazuje video 640x300 bodů - zezadu
Deska CRTC – zobrazuje video 640×300 bodů – zezadu
 

Pokud je tedy vše zapojeno dobře, mělo by to mít nějaký operační systém a v návodu je verze 3.00. Ten se skládá z několika částí a na nejvyšší úrovni je to tak zvaný příkazový procesor (Console Command Processor – CCP) operačního systému CP/M nebo Mikros. Právě to CCP umožňuje zadávat příkazy. Základní funkce vstupu a výstupu dat na periferní zařízení obstarává jádro operačního systém, tak zvaný základní diskový operační systém (Basic Disk Operation System – BDOS). Potom je tam spousta příkazů, například: CONOUT, PUNCH, HOME, SETSEC a další.

I když je počítač docela malý, jeho periferie jsou poněkud větší, hlavně tedy disketové mechaniky, jsou obzvlášť velké a navíc i těžké. Když se k tomu přidá hluk, který dělají, ten je navíc hlubokého tónu, neměli pracovníci u tohoto stroje moc pohodu na dřímání 🙂 Jednu dvojitou mechaniku jsem samozřejmě rozdělal a je to úchvatný pohled. Obě disketovky 8 palců mají pěkné červené desky (cuprextit) a je na co se koukat. Srandovní jsou i ty vrtulky, podle mě lopatky ohýbala lidská ruka, jsou pod různými úhly, je to hliník a při točení divně lítají. Klávesnice taky stojí za to, její chod doprovází hlasité klapání a klávesy jdou už dost na sucho. Je ale bytelná a má zajímavé zbarvení. Zespodu je i silnější drát, který se dá vyklopit a tím ji pozvednout. 


Když jsem u toho, že je všechno tak nějak veliké k tomu těžkopádné, tak diskety nejsou výjimkou. Myslel jsem, že 5 1/4, které jsem používal u Didaktiku M, byly už dost velké, ale tohle opravdu prohýbající se a flexi. Je to klasika u počítačů, čím je věc starší, tím je větší a obsah menší. Počet děr na disketěTak jsem hned všechny tři druhy disket hezky vyfotil, jak 8, 5 1/4, tak 3.5 palců. Těch 8 palců je opravdu už velká disketa, na kterou se vlezlo SS – 80KB a DS – 160KB. SS jako single side a DS jako double side. Pokud to bylo stejný jako 5 1/4, tak DS se otáčet nemusely a SS ano. Všiml jsem si, že kde se uvádí, že jede o DS, jsou na disketě dvě díry a pokud jde o SS, je tam jen jedna. Snad se moc nemýlím 😀

Diskety a manuál k SW UFO JZD Slušovice


Nakonec ještě tedy uvedu, že klávesnice, diskety, software UFO nepatří k tomuto počítači, ale určitě u tohoto stroje byla taková klávesnice, protože manuál od klávesnice byl ve složce tohoto počítače. Proto jsem počítač nezapínal, nevím jak zapojit video, nemám propojovací šňůry k disketovým mechanikám a ani jak zapojit klávesnici. Možná se najde někdo, kdo má stejný a pomůže ho rozchodit 🙂

Příště tedy uvedu další raritní ČSSR mašinu, ke které tyhle věci patří. Tím pádem k příštímu stroji mám úplně vše, abych ho mohl zkusit pustit, tak se o to možná pokusím. Jde sice ještě o starší počítač, ale snad jistič nevyhodí nebo ho radši ani nemám zkoušet?

 

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

6 komentáře “Vzlet Z 256

  1. Nádherný stroj!

    Někdo si pohrál hlavně s video částí.
    Vždyť samotná videopaměť musela mít skoro 48 KiO (75% přímo adresovaného paměťového prostoru)!

    Ale asi bych v článku SD/DD a single density/double density opravil na SS/DS single side/double side.
    Mechanika 7113 byla stejně jen jednostranná a single density, s DD by si neporadila.

    A už víme, že další počítač nebude ani FK-1, ani TNS.
    Možná SAPI, nebo něco vzácnějšího?

    1. Díky za opravu, jsem se v těch disketách ztratil 🙂 Já samotným, hlavně starým počítačům, až tak nerozumím a jsem rád za každé moudro od kohokoliv. Věřím že s tímto počítačem se moc lidi nesetkalo a s tím druhým, to bude podobné.

      Jméno počítače tedy prozradit můžu „PS MIKRO“, ale asi to nikomu nic nepoví 😀 Ten je podle mě udělaný opravdu zajímavě a hlavně konstrukce. Na 90% se ho pokusím zapnout a snad naskočí.

  2. Zdravím, mám tento počítač funkční, je to opravdu rarita – moc informací o něm na netu není. Tady je pár fotek, kde je vidět i propojení s klávesnicí, monitorem a 5 1/4 mechanikou:
    https://photos.app.goo.gl/RxmJyCJFk9PeDDwa7
    klávesnice se zapojuje do toho malého konektoru uprostřed desky řadiče. Moje 8 palcová disketová jednotka vzala bohužel při povodní za své, ale 5 1/4 je v pohodě (spolu s počítačem byly jinde). Mám k tomu i nějaké programové vybavení – CP/M, WordStar, Basic, Pascal.. Vše jsem převedl pomocí mechaniky v PC na image a otestoval, že po nahrání na jinou disletu to funguje, takže případně není problém ty image poslat nebo nasdílet. Kdysi na ČVUT jsem na tomhle stroji psal nějaké práce do školy, pamatuju se že to má Ramdisk který se musel po startu inicializovat.

  3. Jsem také šťastným majitelem. Je to ještě úžasnější stroj, než autor článku píše. Mimo RAM disku to má sériový i paralelní kanál, dva obousměrné analogové kanály ( pro magnetofon, nebo zvuk ), diskety se dají připojit různé. A jelikož mám i zdrojáky k BIOSu, nutil jsem ho číst i různé formáty disket. Tak jsem vesele přenášel programy z OSBORN1 Pokud má někdo rád CP/M , právě tohle je ideální mašina pro něj. Umí vše potřebné. Teď už mi pár let zahálí v krabicích, ale asi ho zase vybalím.

  4. Dobrý den,
    jmenuju se Zdeněk Houška a sbírám staré počítače. Právě se mi dostal do ruky Z256. Mým cílem je uvést ho do provozního stavu. Chybí mi ale jakékoliv diskety. Myslíte že bych vás mohl požádat o nahrání disket, které bych zaslal poštou ? Náklady s poštovným a ztracený čas samozřejmě uhradím. Předem díky za jakoukoliv pomoc.
    Zdeněk Houška
    Praha – Kobylisy
    tel. 732165491
    email:zdenek.houska@post.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *