Vzlet Z 256

Zatím co PMI 80 je hodně známý mikropočítač, tenhle já vidím poprvé v životě, jmenuje se Vzlet a model Z 256. Když jsem tu bedýnku poprvé uviděl, byl jsem docela ohromen a musel jsem ji mít. Už samotné logo „Vzlet“ mi padlo do oka a co Vám?Logo Nemít tenhle stroj dokumentaci, asi bych dost tápal, co to vlastně je zač a odkud. Pochází tedy z JZD „ČSLA-VZLET“ Nové Město na Moravě z oddělení konstrukce a technologie. Na jeho vývoji spolupracovala i ČVUT FEL Praha, to je fakulta elektrotechnická a existuje do dnes. Co je JZD asi každý tuší (Jednotné Zemědělské Družstvo), ale co je ČSLA, jsem musel chvíli přemýšlet a je to Československá lidová armáda. Zajímavá představa, je JZD, ve které je ČS lidová armáda a ta za pomocí Vysoké školy staví počítač Z 256. Nedivil bych se, kdyby tam sídlilo kdysi letectvo v tom JZD 😀 Podle úvodu je tento počítač stavebnicový systém, takže se dá rozšiřovat k různým účelům a tento kus sloužil jako klasický počítač. Rok výroby odhaduji 1988-89, ale plány, nákresy jsou z roku okolo 1985. Byly k němu připojeny 4 disketové mechaniky o velikosti 8 palců Consul 7113, ty jsou na obrázku dole nebo šlo teoreticky použít i 4 disketové mechaniky o velikosti 5 1/4 palce. Dále byl propojen s tiskárnou, tu nemám, údajně byla strašně velká, vážila okolo 100kg a byla rozebrána. Komunikace s počítačem pobíhala přes bezkontaktní klávesnici Consul 262.3, kterou vyráběla Zbrojovka Brno a je dost bytelná. Jako monitor údajně sloužil upravený televizor Merkur. Je tady pravděpodobné, že počítač sloužil k nějakým administračním účelům, třeba výplaty zaměstnancům v nějakém ze státních podniků apod.

Teď si trochu prolistujeme návod k obsluze 🙂 Dříve než se blíže seznámite s dodaným mikropočítačem. překontrolujte si, zda dodávka je úplná. V krabicích byste měli najít:

 • základní jednotku
 • monitor
 • klávesnici
 • propojovací kabely (Video, napájení monitoru a síťová šňůra)
 • záruční list
 • návod k obsluze ke klávesnici
 • návod k obsluze k Mikropočítači Z 256
 • příslušenství: náhradní pojistky T 1A 2ks, T 3.15A 1ks, T2.5A 1ks
 • konektory pro připojená periferii – 4ks

Něco je špatně, výrobce mi nedodal monitor, klávesnici, propojovací kabel na video, záruční list, pojistky a 4 kusy konektorů na periferie. Bude tedy muset do JZD zavolat 😀

Návod dále popisuje, kam zapojit klávesnici, jak zapojit monitor a čtyři disketové mechaniky. Pokud je vše zapojené správně, tak se má počítač zapnout a stisknout reset. Zhruba po 30 sekundách, kdy se dostatečně nažhaví monitor, by se mělo zobrazit:

 

Z 256 Microcomputer ROM System

TEST Ver: 3.00 Date: 27.09.88

(c) CVUT Praha by J.S. P.K. J.F.

 

Pokud se stiskne klávesa „T“ mikropočítač přejde do funkce terminálu. Pokud nic nestisknete, počítač udělá devět testů funkčnosti a pokud na konci bude „correct“ je připraven pracovat. Pokud bude „fail“ je třeba zavolat odborný servis a že by opět telefonát do JZD. Pokud tedy byla stisknutá klávesa „T“, budou parametry komunikace nasledující:

 • rychlost přenosu:        9600Bd
 • počet datových bitů:   8
 • start bit:                      1
 • spot bit:                      1
 • polarita:                      žádná
 • protokol:                     Xon/Xof

Počítač tedy obsahuje čtyři desky.

První je CPB – to je centrální jednotka tohoto stroje, je tam osazen mikroprocesor UA 880D (Z 80A) a pracovní frekvenci má 4MHz.  Taky zde je paměť RWM o velikosti 1kByte a paměť EPROM 2kByte. Jsou zde i obvody, které umožňují adresovat vnější paměť RWM až do velikosti 256kByte. Jako vývody tam jsou 2x sériový kanál RS232 a 2x paralelní s 8-bitovými branami.

 
Deska CPB obsahuje procesor UA 880D (Z 80A)

Deska CPB obsahuje procesor UA 880D (Z 80A)

 
Deska CPB obsahuje procesor UA 880D (Z 80A) - zezadu

Deska CPB obsahuje procesor UA 880D (Z 80A) – zezadu

 

Druhá je RAM – ta je osazena celkově o kapacitě 256kByte.

 
Deska RAM s 256KB

Deska RAM s 256KB

 
Deska RAM s 256KB - zezadu

Deska RAM s 256KB – zezadu

 

Třetí je FTCB – je to deska řadiče pružných disků, kterých může být až čtyři o velikosti 8 nebo 5 1/4 palců a záznam může být FM a MFM. Taky se dá jako záznamové medium připojit magnetofon a i se do ní  připojuje klávesnice.

 
Deska FTCB pro ovládání disketových mechanik a klávesnice

Deska FTCB pro ovládání disketových mechanik a klávesnice

 
Deska FTCB pro ovládání disketových mechanik a klávesnice - zezadu

Deska FTCB pro ovládání disketových mechanik a klávesnice – zezadu

 

Čtvrtá a poslední je CRTC – to je deska na „video“, dneska se tomu říká grafická karta. Díky této kartě máte k dispozici grafický displej s rastrem 640×300 bodů, přičemž každý bod má 4 hladiny jasu. V alfanumerickém režimu se na obrazovce zobrazí 24 řádků po 80 znacích na řádek. Jedno písmeno se skládá z 12×8 bodů. Základní sada znaků se dá v EPROM programově předefinovat.

 
Deska CRTC - zobrazuje video 640x300 bodů

Deska CRTC – zobrazuje video 640×300 bodů

 
Deska CRTC - zobrazuje video 640x300 bodů - zezadu

Deska CRTC – zobrazuje video 640×300 bodů – zezadu

 

Pokud je tedy vše zapojeno dobře, mělo by to mít nějaký operační systém a v návodu je verze 3.00. Ten se skládá z několika částí a na nejvyšší úrovni je to tak zvaný příkazový procesor (Console Command Processor – CCP) operačního systému CP/M nebo Mikros. Právě to CCP umožňuje zadávat příkazy. Základní funkce vstupu a výstupu dat na periferní zařízení obstarává jádro operačního systém, tak zvaný základní diskový operační systém (Basic Disk Operation System – BDOS). Potom je tam spousta příkazů, například: CONOUT, PUNCH, HOME, SETSEC a další.

I když je počítač docela malý, jeho periferie jsou poněkud větší, hlavně tedy disketové mechaniky, jsou obzvlášť velké a navíc i těžké. Když se k tomu přidá hluk, který dělají, ten je navíc hlubokého tónu, neměli pracovníci u tohoto stroje moc pohodu na dřímání 🙂 Jednu dvojitou mechaniku jsem samozřejmě rozdělal a je to úchvatný pohled. Obě disketovky 8 palců mají pěkné červené desky (cuprextit) a je na co se koukat. Srandovní jsou i ty vrtulky, podle mě lopatky ohýbala lidská ruka, jsou pod různými úhly, je to hliník a při točení divně lítají. Klávesnice taky stojí za to, její chod doprovází hlasité klapání a klávesy jdou už dost na sucho. Je ale bytelná a má zajímavé zbarvení. Zespodu je i silnější drát, který se dá vyklopit a tím ji pozvednout. 

Když jsem u toho, že je všechno tak nějak veliké k tomu těžkopádné, tak diskety nejsou výjimkou. Myslel jsem, že 5 1/4, které jsem používal u Didaktiku M, byly už dost velké, ale tohle opravdu prohýbající se a flexi. Je to klasika u počítačů, čím je věc starší, tím je větší a obsah menší. Počet děr na disketěTak jsem hned všechny tři druhy disket hezky vyfotil, jak 8, 5 1/4, tak 3.5 palců. Těch 8 palců je opravdu už velká disketa, na kterou se vlezlo SS – 80KB a DS – 160KB. SS jako single side a DS jako double side. Pokud to bylo stejný jako 5 1/4, tak DS se otáčet nemusely a SS ano. Všiml jsem si, že kde se uvádí, že jede o DS, jsou na disketě dvě díry a pokud jde o SS, je tam jen jedna. Snad se moc nemýlím 😀

Diskety a manuál k SW UFO JZD Slušovice

Nakonec ještě tedy uvedu, že klávesnice, diskety, software UFO nepatří k tomuto počítači, ale určitě u tohoto stroje byla taková klávesnice, protože manuál od klávesnice byl ve složce tohoto počítače. Proto jsem počítač nezapínal, nevím jak zapojit video, nemám propojovací šňůry k disketovým mechanikám a ani jak zapojit klávesnici. Možná se najde někdo, kdo má stejný a pomůže ho rozchodit 🙂

Příště tedy uvedu další raritní ČSSR mašinu, ke které tyhle věci patří. Tím pádem k příštímu stroji mám úplně vše, abych ho mohl zkusit pustit, tak se o to možná pokusím. Jde sice ještě o starší počítač, ale snad jistič nevyhodí nebo ho radši ani nemám zkoušet?

 

5 komentářů
 1. Profilový obrázek
  • Clous
 2. Profilový obrázek
 3. Profilový obrázek
 4. Profilový obrázek

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *