PMI 80

No koukejte, co se mi dostalo do sbírky „Školský mikropočítač PMI 80“, který vyrobila firma Tesla Piešťany k.p. ( koncernový podnik ) a v původním žlutém kufříku. Dokonce je tam i záruční list s číslem 2277 a na mikropočítači je stříbrný štítek Tesla v.č. 2277. Jeho datum kontroly je 29.11.1983, teď je rok 2018 a tak má rovných 35 let. Je to první počítač, co si mohly koupit státní podniky v ČSSR a byl vyráběn hrdě z tuzemských součástek. Aspoň tedy můj kus má všechny integrované obvody i ostatní polovodiče s nápisem Tesla a má snad veškerou dokumentaci. Dnešní pohled na takový 8-bitový stroj, vyloudí tak maximálně úsměv na tváři a já se směji 🙂 Byl to hrozný režim a jeho omezenost se dá zde vidět.Pokud kufřík položíte na stůl, počítač vypadá ještě dobře, protože nevíte co je uvnitř, ale když se to otevře, musela být značná část naši tehdejší socialistické republiky zklamána a hned vám došlo proč to má kufřík. Pokud se měl nějak skladovat ve školách či podnicích na výuku, tak se to líp vymyslet nedálo. I tak to ale bylo riziko, že zapojenou desku ve zdroji, někdo ze zvědavosti vytáhne, aby se předvedl spolužákům či zaměstnancům jaký je borec. Dobrá je taky ztráta záruky při poškození elektrostatickým výbojem, kdy já hned desku z kufříku vytáhl, držel jsem ji za konektor kam patří magnetofon, abych si ji zespodu prohlédl, ale co větší zvědavci. Já tedy nevím, jak si většina lidí z té doby představovala počítač, možná bez obrazovky, možná sní. Já si tedy v roce 1984 osahal ZX Spectrum, u nás je jeho kopie Didaktik Gama, ukázat mi PMI 80 v tom roce, tak se asi opět zasměji 🙂 Nedej bože vidět v akci Commodore C64 z roku 1982.


PMI 80 - r.1982
PMI 80 – r.1982
Didaktik Gama – r.1989
Commodore VC-20 – r.1981

 

Je mi ale jasné, že tohle udělat byl v našem temném státě, navíc z domácích součástek nadlidský výkon a jeho autor je Roman Kišš. Tento pán, byl politicky nezpůsobilí a přesto dokázal co dokázal. Jeho druhé dítě byl počítač PMD 85, který už na tom byl o moc lépe díky klávesnici a možnosti připojit ho k televizoru. Zpět ale k osumdesátce, ta obsahuje procesor Tesla MHB 8080A, který jede na 1MHz a to je kopie CPU Intel 8080 z roku 1974. Operační paměti je 1KB RAM + 1KB ROM, klávesnice je z kalkulačky, zvládnete tam napsat – 0123456789ABCDEF – hexadecimální znaky a tak nějak to na psaní ve zdrojovém kódu stačí.


No a když byl náš PMI 80 první počítač, co se byl schopný dostat i do domácnosti, tak tím posledním v uvozovkách Česko-Slovenským počítačem byl Didaktik Kompakt z roku 1994 a taky to byl 8-bit.

Didaktik Kompakt - r.1994
Didaktik Kompakt – r.1994

PMI 80 není až taková rarita, bylo jich vyrobeno dost, ale já mám v záloze daleko lepší originálnější ČSSR kousek. Zatím zjišťuji jak moc je vzácný, na Internetu o něm nic není, ani obrázek, ani jakýkoliv text a možná že hledám špatně. Vypadá fakt super, já tedy o něm vím úplně všechno, protože má dokumentaci. Jsou k tomu opravdu těžké 8 palcové Consul 7113 mechaniky a ty mají taky dokumentaci. Dobrý je, že na cestě ke mě je další ČSSR počítač, zatím nevím co je to zač, ale má k sobě taky 8 palcové mechaniky, tak se zde bude na co těšit, až to vše řádně ofotím a popíšu.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

2 komentáře “PMI 80

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *