Didaktik Kompakt

Posledním mohykánem firmy Didaktik Skalica byl Didaktik Kompakt, který se na trh dostal v roce 1992. Můj bude opravdu posledním modelem, vždyť byl vyrobený 94/11. Když se počítač zapne, zobrazuje copyright  „@ 1993 Didaktik Computer„. Pravděpodobně se na trh dostal začátkem roku 1995, zní to trochu šíleně, ale je to tak. Světu už těžce vládly 32-bitové počítače, 16-bitové vyklízely pozice a tady se prodávaly 8-bitové počítače. Hlavní změnou oproti Didaktiku M a Didaktiku Gama je vestavěná 3.5 disketová mechanika s kapacitou 720KB. Očividně se originální koncovky joysticku moc nechytily, protože tady už jsou ty, co se používaly od pradávných let (1981). No pozdě, ale přece. Potom ze stolu zmizel zdroj, ten se stal přímou součástí počítače a dokonce je integrovaný přímo do plošného spoje. Bylo možné přímým kabelem připojit další disketovou mechaniku, kablík na vyzkoušení bohužel nemám. Poslední viditelnou novinkou byl SCART, který umožňoval mít ještě hezčí obraz, než je ten kompozitní. Protože na tomto počítači už je disketová mechanika, nezapomělo se i na hodně povedený SNAPSHOT, který uloží celou paměť počítače na disketu a zde se provádí pomocí tří kláves Caps Shift + levá šipka + pravá šipka.

Co je hodně zarážející u toho počítače, je jeho paměť, má celkem 48KB, což už bylo málo i v roce 1989 a víc by mu sedělo 128KB. Taky už by měl mít v sobě modul Melodik a disketová mechanika měla být 3.5 s 1.44MB. No bohužel nemá.

Bohužel s tímto počítačem nefunguje DivIDE, pro jeho funkčnost by se musela uvnitř udělat úprava a to nepřipadá v úvahu.

             Parametry:

  • Procesor: Zilog Z80A 4MHz
  • Paměť RAM: 48KB
  • Paměť ROM: 16KB Basic
  • Floppy disk: Interní 3.5 / 720KB
  • Video: MC1377 256 x 192 bodů 8 barev 2 odstíny / Cinch video + TV
  • Zvukovka: píp píp pi
  • Klávesnice: Anglická

Zná někdo ještě novější sériově vyráběný 8-bitový počítač, než tento z 11. měsíce a roku 1994????

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

4 komentáře “Didaktik Kompakt

  1. „Zná někdo ještě novější..?“ Ano znám, mám na stole 9412, taky signovaný Ď 🙂 …

  2. No Kompakt nemůže mít 3.5 s 1.44MB, protože přenos dat u této mechaniky by neutáhl procesor. Počítač by se musel osadit čipem Z80 DMA a to by vedlo k dalšímu zdražení.

  3. Také jsme měli Didaktik kompakt a občas bych si i zahrál hry na něm.Jo a kolik bylo diskem mnoho a mnoho i tiskárna D100M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *