Twinhead P79TE

Starší notebook Twinhead P79TE je taky jeden z těch co už mám déle, vyrobily ho v roce 1998 a dost jsem na něm v minulosti řádil. Je totiž malý, ve své době taková střední velikost, tichý a zároveň výkonný. Na první pohled vypadá zachovale, na ten druhý už jsem našel praskliny na víku, kde se nachází panty a ty tam určitě dřív nebyly. Protože o tomto stroji něco vím, znám předchozího majitele, který ho opravdu používal na práci, je s podivem, že je to jen to. Každopádně má svoje odpracováno, proto si půjde po tomto testu lehnou za svými kamarády a čekat kdo ví na co. Jinak je dost podobný notebooku Sharp 9300T, který má vnitřnosti od této firmy. Co se týče designu, je takový obyčejný, až na informační LCD displej, na který jde za provozu dobře vidět a tím pádem nemá žádnou svítící kontrolku. Chtělo by to v noci podsvítit, za úplné tmy tam nic neuvidíte. Panty už mají trochu vůli, jsou ale tuhé a víko krásně drží svoji polohu v jakémkoliv úhlu. Rozměry jsou na tehdejší dobu v normě, na délkou má 29.5cm a na šířku 23.5cm. Tloušťka se vyšplhala na 5cm a váha na 3.1kg.

SoučástiParametry notebooku
ProcesorIntel Pentium Mobile MMX 200MHz / FSB 66MHz
Čipová sadaIntel 82430TX
Paměť64MB
VGAChips & Technologies F65554 HiQV64 / 2MB
HarddiskTestovací 4GB / IBM DTCA-24090
Floppy diskInterní 3.5/1.44MB
ZvukovkaYamaha OPL3-SAx
LCDAktivní 12,1 / 800x600 barevný 24bit
CD-DVDToshiba CD-ROM XM-1602B
Pcmcia2x Texas Instruments PCI-1131
InfraredAno
USB2x 1.1 - Intel 82371AB/EB PIIX4
VGA ex. výstupAno
BaterieAno
KlávesniceČeská

Klávesnice je česká, na psaní je příjemná, jde vidět na jejím povrchu, že se moc nepoužívala, protože se používala externí a při mačkání nejde skoro slyšet. Příjemné jsou oddělené kurzory a tím její přednosti končí. Pořadí spodní levé řady je děsivé a na staré hry oni čem. To samé platí pro spodní pravou stanu, kde je kláves víc než normálně. Oni ti výrobci u většiny notebooků, ty klávesy tam honili jak kočka koťata, protože dát vedle kurzoru klávesu delete, je na vraždu 😀 Potom ty klávesy Win, nevím teda zda je někdo používá? Já tedy rozhodně ne. Psát se na tom samozřejmě dá, pokud by jste tento stroj používali denně na práci, tak si člověk samozřejmě na to rozložení zvykne. 

 
Z vrchu a rozložení klávesnice

Z vrchu a rozložení klávesnice

 
Intel Mobile Pentium MMX 200MHz

Intel Mobile Pentium MMX 200MHz

 

 

Celý tento stroj pohání procesor Intel Mobile Pentium MMX na 200MHz, mám k sobě 2x 16KB L1 cache a L2 cache co je na základní desce o velikosti 256KB. Tím, že je CPU mobilní, tak mu k fungování stačí napětí 1.8V, jenže nemá moc veliký pasivní chladič a to je vykoupené teplejší klávesnicí. Ta je totiž přímo v kontaktu s hliníkovým chladičem, co zároveň slouží, jako výztuha proti jejímu prohýbání. Samozřejmě jsem pomocí teploměru proskenoval celý stroj, našel nejteplejší plochy, kdy jsem po 3 hodinách neustálých dem ze hry Quake 1 naměřil maximální teplotu 46 stupňů a to zespodu.. Klávesnice měla v jednom místě uprostřed teplotu 35 stupňů a po krajích 33 stupňů. Pokud tam máte položené prsty, tak hezky cítíte jak teplo sálá. Operační paměť, je zde standardní ve slotech SO-DIMM po dvou modulech o velikost 32MB a dohromady tedy 64MB. O zobrazení se stará grafická karta s čipem od známe firmy Chips & Technologies model F65554 HiQV64 a ten má k sobě 2MB video paměti. LCD je aktivní, obraz je ostrý, jas se upravuje pomocí kombinací kláves Fn + F6 a F7, během úpravy ho nedoprovází žádné informační ikony a jeho velikost je 12.1 palců. Při této velikosti je jeho maximální rozlišení 800×600 a 24-bit barev. V tomto stroji nebyl žádný pevný disk, protože majitel si ho nechval a naštěstí není potřeba žádná redukce. Přístup je k němu však docela originální, vytáhnete disketovou mechaniku a pod ní se ukrývá. Jinak celá základní deska používá ke svému chodu chipset od firmy Intel Triton II.

 
Teplota po 3 hodinách při spuštěné hře Quake 1, kdy demo střídá demo

Teplota po 3 hodinách při spuštěné hře Quake 1, kdy demo střídá demo

 
Paměti RAM

Paměti RAM

 

O zvukovou kulisu se zde starají dva reproduktory, které jsou ukryté ve víku a to úplně dole kde jsou panty. Na jednu stranu to má výhodu, že stereo zvuk proniká přímo k vám do uší, ale bohužel víko je vždy tenké, takže basy jsou dost mizerné. Jejich hlasitost se ovládá pomocí kláves, kdy stačí stisknout Fn + F3 a F4. Grafické zobrazování zde také žádné není, jen prostě mačkáte a buď se to zesílí nebo ztlumí. K tomu aby to hrálo je zapotřebí zvuková karta a její čip je od firmy Yamaha OPL3-SAx. Dobré je, že má přímo podporu v BIOSu a tam si ji můžete nastavit podle svých potřeb. Ve Windows už ovladače byly universální a v dosovských hrách šlo použít softwarové GS MIDI od Microsoftu na portu 330. Pamatuji si ale, že pokud se použijí originální ovladače, je potom ta stejná možnost, jen banky s nástroji jsou přímo od Yamaha a to buď 2MB nebo 4MB banka. Hudba je potom mnohem zajímavější a živější. Ovládání myši je prováděno pomocí dotykové plošky, někomu to vyhovovat může, někomu ne, ale čas ukázal, že tohle je klasika a je lepší. Baterie se mi nepodařilo vytáhnou, protože jsem si vzpomněl, že jsem tam měnil články, očividně k zalepení už nedošlo a kryt drží vnitřnosti uvnitř 🙂 Oddělat ho znamená, že střeva vytečou na stůl a to by nebyl hezký pohled 🙂 Její kryt je ale originální, hned po zapojení zdroje se začala dobíjet, po nabití jsem spustil hru Quake 1 a ten hrál 2 hodiny. Takže kvalitní práce, protože jsem ho minimálně 6 nebo 7 let nezapínal a byl vystřídán lepším kouskem. Konektivita je standardní, COM1, LPT1, VGA, koncovka PS/2, USB 1.1 a 2x PCMCIA. Přítomen je i InfraPort na přenos dat s různými zařízeními, jako třeba PDA a nebo mobil. Má i dokovací konektor, který poskytuje další rozšíření různých portu nebo zvyšuje počet konektorů, pokud se ona dokovací stanice do něj zapojí. Testoval jsem CD-ROM + disketovou mechaniku a obě krásně čtou. 

 
NB bez chladičů

NB bez chladičů

 
Bez krytek, FDD, RAM a HDD

Bez krytek, FDD, RAM a HDD

 

Notebook jsem podrobil svým testům v operačním systému MS-DOS 6.22, na kterém jsem pro spouštění programů použil nějakého ze správce souborů, jako je například M602. V tomto systému, jsem zkoušel různé starší hry, hlavně kvůli zvukovým efektům a hudbě. Vše bylo v pohodě,  všechny krásně hrály a toho samého jsem se dočkal i u Windovs 98. Díky tomu, že má dost paměti, relativně rychlý procesor, jely Windows svižné.

Testy
Výsledek
Jednotky
VGA benchmark v1.0C110.4
FPS
DOOM v1.966.3
FPS
QUAKE v1.06 / 320x20040.2
FPS
QUAKE v1.06 / 640x48015.6
FPS
PC Player Benchmark / 320x20042.9
FPS
PC Player Benchmark / 640x40016.6
FPS
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s celými čísli155844
Dhrystones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s plovoucí čárkou174216
Whetstones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 32bit s celými čísli511
Bodů
HWinfo 4.7.8: Výkon v MMX1394
Bodů
HWinfo 4.7.8: HDD čtení z vyrovnávací pamětiN/A
KB/s
HWinfo 4.7.8: HDD náhodné čtení1152
KB/s
HWinfo 4.7.8: Přístupová doba HDD12
ms
HWinfo 4.7.8:: Rychlost čtení CD-ROM1252 (x8)
KB/s

Testy
Výsledek
Jednotky
VGA benchmark v1.0C105.7
FPS
DOOM v1.955.1
FPS
QUAKE v1.06 / 320x20035
FPS
QUAKE v1.06 / 640x48014.2
FPS
PC Player Benchmark / 320x20041
FPS
PC Player Benchmark / 640x40016.7
FPS
AIDA32 v3.80: Propustnost pamětí čtení174
MB/s
AIDA32 v3.80: Propustnost pamětí zápis85
MB/s

 

Závěrečný verdikt:

Klady: Použití mobilního procesoru Pentium MMX co má jen 5W a dobrý výkon. LCD je aktivní a ostré. Jednoduchý přístup k pevnému disku. Notebook je hlučný, jak je hlučný pevný disk. Snadný přístup a i rozšíření paměti RAM.

Zápory: Rozložení klávesnice mohlo být mnohem lepší. Vytáhnou baterii je o nehty, pokud tedy drží pohromadě 😀

 

Tak jak se Vám líbí?

Twinhead P79TE
Počet hlasujících je: 9 a celkové hodnocení je: 53.33%
 

Dodatek: Pro ty co tu snad i čtou. Během tohoto stroje, jsem si rozdělal i další dva notebooky co byly funkční, měl jsem trochu víc času bez dětí, ale po složení už jsou nefunkční a co je toho důvodem nevím. Jsem vždy maximálně opatrný, ale pravděpodobně půjde o pohyb základní desky při vytahování a mám z toho trochu depku. Že se to může stát, s tím jsem trochu počítal, ale když se to stalo hned 2x po sobě, to se mi moc nelíbí dělat z funkčních nefunkční a jedno bylo zajímavé IBM. Po delším přemýšlení jsem se rozhodl je už nerozebírat, aspoň ne v tom smyslu do šroubku, ale jen co půjde z povrchu. Další problém jsou takové pásy co nahrazují dráty, u zapojení klávesnice jsou nejčastěji, ty mají na sobě takový tvrdý plast, co má pomoci ten plochý kabel zpět zasunou a ty často odpadávají. Většinou jsou u toho i plastové pojistky, co drát přimáčknou na kontakty, ty taky sem tam prasknou nebo jejich vodící nožky. Taky tím dost dostává zabrat samotný plastový obal notebooku, plasty už jsou dost staré a někde nekvalitní. Jsou tam různé úchyty, co zapadají do sebe. I při nejvyšší opatrnosti musíte stejně vyvinout tlak, někdy opravdu stačí málo a už se plast sype po malých částí. Potom po složení, už to nedrží jako dřív a je škoda jim takto ubližovat. Díky za pochopení.

 

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *