Prototyp i první kusy vznikly v Tesle Piešťany v letech 1985, potom se začal sériově vyrábět v Tesle Bratislava a tam se i postupně vylepšoval. Počítač vymyslel Ing. Roman Kišš a byl určený pro socialistické organizace. Takže domů jste si ho koupit nemohli, ale mohli jste se s ním setkat hlavně ve školství, různých státních podnicích či institucích.
Co si budeme nalhávat, v době šedivé, jako samotný počítač PMD 85, to byla taková hvězdička, která s trochu záře mohla ukázat, jak se s počítačem pracuje. Aby se sním mohli setkat i obyčejní lidé, které počítače zajímaly, byla možnost vstoupit do Svazarmu (dnes zájmový kroužek). Jinak jste se k nim moc možnost dostat neměli. Hlavně děti, které si chtěly hrát hry, takže jim nezbývalo, než se zajímat i o programování a to bylo hlavní náplní. Pro tento účel počítače vznikly, aby se něco naučily a mohly to zužitkovat v budoucím zaměstnání.
Jenže když takový kamarád, když jste ho slyšeli vyprávět ve vaší 6. třídě, jak byl ve Svazarmu a soudruh vedoucí spustil hru, tak příště už jste šli sním. Pokud jste si tam nakonec i něco zahráli, měli jste většinou zážitek na celý život a už jste řešili, jak mít počítač doma. Ovšem nikoliv na programování, ale na ty hry. Jenže tehdejší komunistický systém o nic takové ani zájem neměl, na co by byly počítače lidem doma.
Čistě teoreticky, kdyby dnes neexistovala komunikace mezi počítači (Internet), myslím si, že moc dospělých lidí by ho ani nechtělo a byla by to záležitost hlavně dětí. Jako první počítač u nás v ČSSR jste si mohli koupit v roce 1988 Didaktik od Skalica , klidně pro ty děti.
Co se týče samotných počítačů, tak jsou vyrobeny převážně z Československých součástek TESLA, ale nikdy jich nebylo dost, tak sem tam byly nahrazeny ruskými nebo z jiné země RVHP. To se týkalo převážně operační paměti RAM a samotného procesoru. Kvalita součástek i ruční výroby nebyla špatná. Aspoň tedy z mého pohledu, kdy z deseti získaných počítačů PMD 85, jen jeden nefungoval a navíc se nachází ne zrovna v nejlepším stavu.
Hůře dopadly jazykové moduly ROM s Basic G, co se do počítače zasouvají. Ty obsahují EPROM, které se časem samovolně vymazávají na světle a tak mi každý druhý nefungoval.
Za slovo stojí i klávesnice, které jsou zde dva druhy a obě nestojí za nic. První, takové nízké, byly použity už u prvních modelů a PMD 85-1 byl poslední, kde se nacházela. Jejich mačkání není moc příjemné, chce to více síly a na prstech je brzo znát únava. Druhá, od modelu PMD 85-2 se používaly s vyšším zdvihem, ty byly určitě lepší, oproti těm prvním, hlavně když byly nové. Ovšem časem, ať už se používaly či ne, u nich začalo docházet k drhnutí a zasekávání.
Já osobně s tímto počítačem moc zkušeností nemám, ale v roce 2016 jsem si jedno PMD 85-2 uvedl do použitelného stavu, tím myslím hlavně klávesnici, a něco málo si na něm zahrál.
Ale že to hraje barvami
Komentáře