nVidia GeForce3

Roku 2001 se do grafů a tabulek všemožných světových měřičů výkonu grafických karet přidává GeForce3 od firmy nVidia. A tím se samozřejmě zapisuje nesmazatelně do jejich kolonek a koláčů. Je to příjemná změna, jelikož předchozí dvě generace si byly hodně podobné a žádné vizuální změny ve hrách se nekonaly. Ale vývoj jde pořád dopředu, i když dnes už bohužel pozvolněji, tak nové jádro označované NV20 se dočkalo plné podpory DirectX 8, což je vidět na testech. Navíc v této sérii existují jen tři modely Ti200 + Ti500 a čistokrevná GeForce3. Ty se liší jen taktovacími frekvencemi na jádře a pamětech + jejich časováním. Já mám pouze model Ti200, ale když kouknete na štítek, výrobce tam udává, že jde o GeForce2 Ti200, to je ovšem špatně. Pamatuji, když jsem tu kartu vytáhl z počítače, tak jsem si jen povzdechl, další GeForce2 a potom milé překvapení.

Příjemná změna je tedy v 3D Mark 2000 + 2001, které se dokončily s kompletní podporou grafických funkcí a tím žádný test nebyl vynechám. Tomu pomohlo, že čip už zvládá DirectX 8.1 a hlavně umí Pixel Shader 1.1. To ovšem komplikuje srovnávací testy s minulou generací, protože tato karta toho umí víc a na novějších hrách je více detailů. Těmi detaily myslím věci, které prostě minulá generace není schopna zobrazit a proto ty nízké FPS v testech u her. Že má ale karta výkonu dost, dokazují o hodně lepší výsledky v testu 3D Mark 2001, kde GeForce2 drtí a to výrazně. Zároveň ale dochází k tomu, že hry sice vypadají líp, jenže karta není moc schopna je rozhýbat. Nakonec budete ubírat detaily a výsledek obrazu bude podobný jako GeForge2. 

Karta zde nad tímto textem je o rok starší generace GeForce2 Ultra.

Testy jsem provedl na moderní sestavě a ta by měla grafické karty trochu popohnat. S ovladači jsem nijak nelaboroval, použil jsem verzi 61.77 a ty by měly být funkční do roku 2004. Základní deska je od ASRock AM2NF3-VSTA AM2+, 2GB RAM DDR2 800MHz, procesor AMD Athlon II X4 640 3GHz (OC 3.4GHz) a SSD Patriot 120GB. Všechno to pohání zdroj 550W, CPU si dopřává vodní chlazení a celé to jen tak leží na krabici.

 

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *