KLaSIK asistent

Pro někoho známý, pro jiné neznámý kancelářský balík, neboli „profesionální kancelář“ zvaný KLaSIK asistent, od firmy Optimal spol. s.r.o. z roku 1995. Předchozí verze měly název E.T. Klasik, i v manuálu, který je docela rozsáhlý, se takto označuje, což si jistě člověk spojí s filmem E.T. – Mimozemšťan, ale ono E.T. znamená Editor Textu, což je asi záměrně, protože líp se říká textový editor. Ten softwarový balík tedy obsahuje: textový editor, tabulkový procesor, posílání a příjem faxů, správce souborů, elektronickou poštu, adresy, grafy a ještě trochu víc. To vše je funkční pod operačním systémem MS-DOS s počítačem řady 286, 1MB paměti RAM a na disku zabere okolo 4MB místa. Úžasné, že?? A já ho tedy testoval na svém oblíbeném počítači Jamicon INS-1070 PC-386SX25MHz.

Byl jsem zvědavý, zda jsou pořád i po 24 letech diskety funkční, přeci jen to jsou 3.5 palcové diskety s velikostí 1.44MB a ty už tolik kvalitní nebyly. Taky záleží na skladovacích podmínkách a jak často se diskety používaly. Zde to tedy dopadlo na jedničku, předchozí majitel je asi moc nepoužíval a uložil je na dobrém místě. Samotná instalace trvala asi 6 minut, protože mám dost místa na pevném disku, ne jako v minulosti, tak já nainstaloval úplně všechno a celé to zabralo 8.3MB.

 

Nejdřív jsem si myslel, že jednotlivé programy se budou spouštět samostatně, ale není tomu tak. Hned jak se Klasik spustí, obraz se přepne do rozlišení 640×480, a dokonce jsem v nastavení našel i 800×600 a vizuálně si budete připadat, jako by se program spustil pod Windows 3.11. Vždycky jako první vás uvítá textový editor, ve kterém můžete editovat až dva dokumenty najednou a program ovládáte pohodlně myší nebo klávesnicí. Stačí tedy najet kurzorem na další nabídku a vybrat si z dalších položek. Ty základní jsem už vyjmenoval a navíc tam je třeba: budík, kalkulačka a kalendář. U toho kalendáře bylo podivné, že tam nešlo nastavit vyšší datum než 31.12.2005 – proč, to mi není jasné. Všechny tyto programy jsou propojeny mezi sebou, jdou nezávisle vyvolávat, takže můžete psát dokumenty, dělat tabulky, používat kalkulačku, posílat faxy atd. Nic, co máte rozdělaného, se vám nesmaže a ani neztratí. Pokud máte hotovo, můžete soubor uložit v nestandardní koncovce TXK a nebo ho vytisknout. Další, co jsem zkoumal, je správce souborů, který podle mě nikdo nepoužíval, přece jen tu byly programy zaměřené jen na to, jako třeba M602, nebo Norton Commander a další. Tu je ovšem hlavně proto, aby jste nemuseli opouštět to rozhraní Klasiku, takže na ty základní věci okolo tohoto programu je dostačující. Další věc je elektronická pošta, tu jsem zde marně hledal, ale asi neměli na mysli klasickou poštu, jak ji známe dnes, ale asi v podobě faxu.

 

Tím mé laborování s tímto softwarem ukončuji, a já se přiznám, že v minulosti jsem o tomto programu nikdy neslyšel. Bude to určitě tím, že počítače byly a jsou i dnes pro mě jen hračky. Člověk by čekal, že když jsem byl takový náruživý hráč, že se spíš budu zabývat těmi hrami, sbírat je, ale ne, učarovalo mi, co vidíte tady na webu a tedy především ten hardware. Z toho taky plyne, že radši testuji právě počítače + co k nim patří než software, takže už asi lehce tušíte, cože tento užitkový program umí a komu byl určen v té době. V minulosti si myslím, že pokud člověk od toho programu chtěl to základní, nemusel být vůbec zklamán a i cena byla příznivá okolo 3500,- Kč. V budoucnu… Především je to Český software, který byl vyvíjen v letech 1993-1995, na který by se nemělo zapomínat, ať je jeho kvality byly jakékoliv a mě osobně se docela líbí. I samotné balení je hezké, diskety mají každá jinou barvu, což je určitě úmysl, a též samotná krabice je pěkná.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

5 komentáře “KLaSIK asistent

  1. Klasik byl použitelný dobře i jako DTP, vedle velikánů jako AmiPro a PageMaker.
    Vznikla v něm hned 3 čísla ZX Magazínu (1-3/1998 viz zxm.cz ).

  2. Na klasiku jsem zacinal doma. Roztomile prostředi, všechno hezky v kupě… A cely pod dosem.
    Instalacky jeste někde jsou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *