Didaktik periferie

Ten, kdo se trošku zajímá o staré počítače, firmu Didaktik Skalica dobře zná. Těm, kdo ji neznají, jen napíšu, že se jedná o bývalou Československou firmu, která vyráběla od roku 1987 Didaktik Gama, od roku 1990 Didaktik M a od 1991 poslední model Didaktik Kompakt. K těmto počítačům vyráběla i spoustu periferií a s tím vznikal i originální software.


 

Disketové mechaniky D40 + D80 určené k Didaktikům Gama, M a Kompakt. Propojení s počítačem se provádělo pomocí šíleného kabelu, který sem tam zlobil, protože kontakty jsou stříbrné a časem se zaoxidovaly. Na kabelu je tlačítko SNAP, které když se zmáčkne, uloží celou 48KB RAM na disketu a název vytvořeného souboru je SNAPSHOT01, 02 atd.


 

Melodik byla zvuková karta, které hodně zlepšila herní zážitek, ale bohužel, hry které byly napsány pro paměť o velikosti 48KB, ji moc nepodporovaly a je jich jen pár. Ovšem, pokud jste si nechali paměť rozšířit na 128KB, tak to byl jiný song a hudby jste se dočkali mnohem více. Je taky průchozí, takže si za něj pohodlně můžete zapojit disketovou mechaniku Didaktik D40 a nebo D80. Podle toho jak jde čas, tak ze zdá, že právě tahle věc, je jedna z nejcennějších věcí kterou firma Didaktik vyrobila.


 

Na obrázku jsou tři tiskárny, z toho dvě Gamacentrum 01, každá má jiný vzhled i tvar, ale fungují úplně stejně a Tesla BT-100. Ty se pomocí Interface M / P se daly připojit k Didaktiku Gama, M + Kompakt a jsou o řádek níže. Tiskárny Gamacentrum mají dvě jehličky, kterými bouchají do papíru a z druhé strany byl uhlový papír (kopírák) a další papír. Ovšem nejrozšířenější byla tiskárna BT-100, která měla jen jednu jehličku a také se ji říkávalo (splašený hřebík). K její zapojení je ještě potřeba zdroj s 22V a ten zatím nemám. Tiskárny jako takové se samozřejmě daly zapojit i do jiných počítačů, jako PMD-85, Atari, Commodore, SHARP, Ondra, IQ 151 a Maťo.


 

Pomocí tohoto Didaktik Interfeisu M / P, se daly připojit různé tiskárny k Didaktiku M jako Standart, BT-100 1.1, BT-100 2.1, Gamacentrum 01 a Centonics. Tím se zavedl ovladač a už se jen tisklo. Druhým kabelem to šlo z Didaktik Gama, Didaktik Kompakt anebo z disketové mechaniky D40 + D80. Tam bylo ovšem potřeba zavést potřebný ovladač, pro danou tiskárnu.


 

Neoriginální joysticky pro Didaktiky, které jsou československé výroby. Jeden má koncovku určenou pro Didaktik M, kterou si vymyslel sám Didaktik Skalica a druhý používá redukci pro Didaktik Gama. Jejich kvalita ovšem byla nic moc a poměrně brzo se rozbily.


 

Většina vlastníků Didaktiku Gama + M aspoň ze začátku vlastnilo nějaký magnetofon a k tomu magnetofonové kazety. Jako záznamové médiu to nebylo moc spolehlivé, taky to bylo dost pomalé. Velice často, pokud jste získal nějaké  kazety, se musela přeštelovat hlava magnetofonu a to na co nejvyšší tón. Hláška typu „Tape loading error“ byla docela častá. Číselník na magnetofonu sloužil pro hrubou orientaci, kde, jaká hra nebo program, by se měl nacházet. Samozřejmě to muselo být popsáno na obalu kazety a bylo nutné kazetu přetočit na začátek.


 

Televize nebo monitor bylo taky nutné vlastnit. Pokud možno aby to bylo součástí Didaktiku, jinak v domácnosti vznikaly rozepře a pokud bylo v domácnosti víc spolubydlících, vznikaly fronty na televizi. Nejčastěji byla použita černobílá televize Merkur. Propojení se provádělo koaxiálním kabelem, kam se připojovala venkovní anténa na sledování klasických televizních kanálů, co byla na střeše. Potom se zapnutý Didaktik musel naladit stejně, jako kdybyste hledali nějakou stanici. Třeba tu ČST. Některé modely měli i přepínač, kterým se televize uvedla do stavu jako klasický video monitor a potom byl výsledný obraz o mnoho kvalitnější.


 

Nějaký ten originál software přeci jen na Didaktik vznikl a nebyly to jen hry, ale i výukové programy cizích jazyků, ART Studio, Apollon, Tools 80 a  jiné užitečné programy. Samozřejmě jich vzniklo daleko víc, já zde mám jen pár kazet a disket 5.25. Také se software prodával i na 3.5 disketách. Dokonce v té době nějaký ten originální software, třeba program Apollon stál 300Kčs a to bylo dost peněz. 


 

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *