ČSSR počítač PS-MIKRO – užívání

Když jsem získal dva Československé počítače, které nikdo nikdy neviděl, ani o nich neslyšel, tak mi to přišlo divné. Myslel jsem, že většina strojů ČSSR je známá, ale jak se zdá, je to omyl. Přeci žijeme v moderní době, tím myslím i 80.léta a i komunisti si přece vedli záznamy. No ale jak se zdá, při pádu onoho režimu, byla tahle země tak pozadu s výpočetní technikou, že byly tak rychle vyměněny ty naše tuzemské za západní a už nikdo neví co se vlastně vyrobilo. Možná, že se ještě nějaké úplně neznámé Československé počítače někde ukrývají na půdách, v garážích a nebo ve skladech. Je pravděpodobné, že i další JZD pracovali do roku 1989 na svém unikátním počítači a snad se časem nějaké ukážou.

JZD „POKROK“ SLUŠTICE PS-MIKRO

Tak jsem tedy prošmejdil diskety přiložené k tomuto počítači, je tedy jasné, že na něm fungují programy co vznikly v JZD Slušovice. Spustil jsem si hry Plivaní do klobouku, Psychoanalytik PS-MIKRO a Člověče nezlob se! Poslední hra má i znakovou grafiku, udělal jsem video ze hraní, to ovšem trvalo déle, tak jsem při ní vypnul ty 8 palcové disketové mechaniky, potřeboval jsem ticho na soustředění a díky němu jsem vyhrál 🙂 Samozřejmě ostatní programy používat neumím, ale našel jsem tam docela schopný, zdá se že i přívětivý textový editor od MicroPro s názvem WordStar Release 3.30 z roku 1983 a dokonce je tam i licenční číslo. Trochu problematická je klávesnice, v některých programech je třeba klávesa „DEL“ opravdu na mazaní, jinde píše znaky a i jiné chaosy. Programy taky dost požadují ovládání klávesami, pokud člověk nemá manuál na jejich zkratky, je tak říkajíc odkázán na pokus omyl a to není moc záživné.

Některé programy se spustí, člověk ani neví na co jsou a jejich ukončení je zhola nemožné. Naštěstí stisknutí tlačítka reset je rychlé a v systému jste zpět za 1s. Potom se stiskne „B“, to aktivuje osmy palcovou disketovou mechaniku Consul 7113 a jste na mechanice A>. Ta je  na bedně označená jako 0 a pokud napíšete „B:“ jste na mechanice B> 1. Nic složitého a na některých disketách je Slušovický program UFO. Chvíli mi to trvalo, ale na obalu manuálu je napsáno tužkou slovo „POWER“ a na disketách je „power.com nebo pw.com“. To je program, něco jako M602, ale tohle není grafický, ale příkazový a trochu tak získáte kontrolu na disketovými mechanikami. Přímo v manuálu se píše: UFO je systémový program umožňující spolehlivě pracovat s obsahem diskety, ale i s celou pamětí počítače. Nahrazuje všechny zabudované funkce operačního systému CPM. Jinak ony disketové mechaniky jsou sám o sobě problém, dneska bylo venku 27C, v pokoji jsem měl 26 stupňů a otevřený okno. Za hodinu tu byla teplota 30C i s tím, že disketové mechaniky byly chvilku vypnuty. Samotný počítač se skoro nehřeje, co hodně produkuje teplo, jsou právě motory těch mechanik. Ty jsou po pěti minutách tak horké, že by se na nich i volské oko usmažilo a navíc dost hučí. Očividně si toho návrháři byli vědomi a je to docela originální řešení, mít možnost je vypnout. Jen na to člověk musí myslet, když chce něco potom uložit a v té době asi žádný problém 🙂 Nesmím ani zapomenout napsat o vůni, která při používání vzniká, to už dneska jen tak nikde neucítíte, je taková zvláštní a těžko ji popsat.

Já tedy prozatím tento úžasný stroj uklidím, přeci jen zabírá místa víc než dost a taky nemám jak nahrávat nové programy na diskety. To se třeba časem změní, zatím mě nic nenapadá, jak by to mohlo jít.

 

Taky máte doma nějaký starý počítač, co by mohl být jediný exemplář na světě, pochlubte se prosím!

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

2 komentáře “ČSSR počítač PS-MIKRO – užívání

  1. Tak ten ventilátor to je skutočne zážitok, s tým by sa dalo odštartovať – ale iný v tej dobe nebol. Zaujímavé je to že vôbec neofukuje pekne zrezaný chladič – bolo by to účinnejšie. Neber to ako vŕtanie, je to naozaj pekná mašina a je dobré že ju máš – a hlavne je stále funkčná. Nech sa darí !

    1. Je to jen počítač, někomu se líbí, někomu ne, hlavně že to je historie co jen tak někdo nemá 😀 Ten se moc nehřeje, ale ty motory, to je hrůza 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *