Časopis CHIP – březen 1993

Listování ve starých časopisech Chip mě kupodivu baví, je to docela zajímavé číst o různém hardware, jeho řešení a někdy i testech. Rok 1993 je ve znamení nového procesoru Intel Pentium a očekávání byla vysoká. V březnu se konala výstava v Hannoveru CeBIT93, ovšem v té době byly časopisy pomalé a dodání informací se značným zpožděním, ale lepší jak nic. Na tuhle výstavu vyrazilo i několik českých firem a nejznámější asi bude Software602.

Jediný článek o nově chystaném procesoru Pentium je o jeho samotném názvu, kdo ho vymyslel a z čeho vzniklo. Jméno je tady dílem člověka z Kalifornie, jmenuje se David Placeka a dostal za vítězný návrh 25.000 doláčů. Tenhle pán měl, a možná pořád má, firmu která se názvy přímo zabývá a vymýšlí je. Pentium tedy vzniklo ze slova „Pent“, to je řecky pět, to má vzbudit právě (586)  tedy pátá generace Intel procesoru. Druhou polovinu slova tvoří „ium“, což je koncovka chemických složek, jako třeba Lithium a další.   

Microsoft v tomto měsíci ukončil fázi beta testů operačního systému MS-DOS 6.0, který přinesl hlavní novinku – funkci DoubleSpace. Z této verze mám sice jen manuál a na úvodní straně se ten nápis nedá přehlédnout. Dále se dozvídám, že CD-ROM mechaniky se pomalu rozšiřují i do obyčejných PC a roste počet titulů k nim. Třeba v roce 1987 bylo ke koupi 40 CD placek s různým obsahem a v roce 1992 už 2212. Díky tomu vznikají různé multimediální kombinace CD-ROM + zvuková karta + reproduktory a k tomu nějaké to naučné CD. 

V tomto čísle je i recenze na notebook NoteStar NP 933, který už jsem otestoval a recenze z Chipu je u něj. Samozřejmě když jsem psal tu svojí, tak jsem neopisoval a to přísahám!

Hlavním trhákem v tomto čísle jsou tiskárny, ty jsou tak záživné, jako pohřeb, takže jsem to ani nečetl 🙂 Co mi ale do očí bliklo, je reklama na parádní počítač Jamicon Spacestation, jako elegantní řešení pro každého a já to řešení mám.

Co mě zaujalo jako test hardware, je magnetooptický disk Pinnacle Micro PMO – 650 a porovnává se tam s klasickými CD-ROM mechanikami. Zatímco na CD-ROM se zapisovat nedá, jako na pevný disk, tak tady na této mechanice to jde. Nedivte se, že článek začíná tak nějak uprostřed, kde na začátku je popisován právě CD-ROM, které není nijak zajímavé a stejně to každý zná. Nebylo by špatné tu mechaniku sehnat a zkusit ji otestovat.

Pro ty, kteří neví, jak se dříve čistil počítač, je zde článek, jak na to. Hlavně nezapomeňte po sobě vyčistit, nebo aspoň spláchnout vanu, ať vaše drahá polovička nenadává. Určitě se podívejte na stranu 2, ten obrázek je super, ty bubliny a ty špejle na extra hluboké uši…

Další záležitost je výtažek z ceníku ProCA, ze kterého jsem postavil počítač pro rok 1993, i když vlastně ani nevím, co tehdy bylo nejrozšířenější v domácnostech ČR a tak jsem udělal jeden PC 286 + 386. Ten 286 je jako doprodej, nejlevnější a myslím pro začátečníka dobrý start. Sestavy PC 486 byly opravdu drahé a tak spíš pro podniky a bohaté soukromé podnikatele. 386 jsem zvolil tedy jako zlatou střední cestu s tím, že za rok se provede upgrade na nějakou lepší mašinu, aby se tam dal provozovat DOOM.

Pokud by bylo třeba, je možné koupit i CD-ROM mechaniku Mitsumi za 11058,-Kč. Nenašel jsem tam ale zvukovou kartu, která tak nějak k CD-ROM více méně patří a ty se daly pořídit okolo 5000,-kč.

Software

Posledním je textový editor MAT 2.0, který sice nemám, ale třeba se časem ukáže a dostane se až ke mně. Mám ale několik jeho konkurencí, jakým je například program ESO Plus a ten jsem nedávno umístil na web. Počítám, že si budou trochu podobní a tak psaní zdar.

3 komentáře
  1. Profilový obrázek
  2. Clous
  3. Profilový obrázek

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *