Společnost Sinclair vydala svůj první ZX Spectrum v roce 1982 a připojila se tak do počítačové revoluce. Následně po tomhle základním modelu vzniká vláček evoluce, kterému při své spanilé jízdě začalo v roce 1985 docházet uhlí a tak v roce 1986 krachující divizi Sinclair koupila firma Amstrad. Palivo se doplnilo a evoluce mohla pokračovat dále. Tento model se datuje na rok 1986 a spadá tedy do éry Amstrad, což i dokazuje snímek obrazovky s copyright. Z pohledu funkčnosti počítače firma Amstrad mohla k počítači přidat kazeťák, disketovou mechaniku, zvukový čip AY-3-8912 nebo 128KB RAM, ale výsledek na monitoru byl pořád takový jako u prvního ZX Spectrum.
Proč to píši? V minulosti bylo základem tohoto počítače co nejnižší cena a všechny ty další přídavky ji jen zvedaly. Z pohledu konkurence měl ZX Spectrum ve hrách většinou nejhorší grafiku a svůj závěr mám z Války 8-bitů. A protože původní ZX Spectrum nemělo žádné pokročilé zvuky, tak většina z těch 10000 použitelných her nevyužívá čip AY-3-8912 ani 128KB RAM. Je tedy otázkou, jak na tom bylo cenově v porovnání s konkurencí, jelikož když jste si ho koupili v tom roce 1986, tak nebylo moc her, které by plný potenciál ZX Spectrum +2 nedokázalo využít. Časem se to zlepšilo, ale už to nebyla taková velká nadílka her, jelikož éra 8-bitových počítačů pomalu končila a začaly se objevovat 16-bity.
I když tedy šlo jen o evoluci, tak byla určitě příjemná, vše to základní potřebné bylo integrováno a tím pádem ubylo kabelů. I počítač se stal hezčím, a co je důležité, byla použita už kvalitní klávesnice. A u té chvíli zůstaneme, protože se z ní vytratily veškeré popisky, které jsou potřeba, když počítač spustíte jako původní ZX Spectrum. Pokud byste neznali celou tu původní klávesnici nazpaměť, neuděláte v tomto režimu vlastně nic, co se týče programování v Basic, protože tlačítka vypisovaly celé příkazy. Pro tento režim zůstali pouze popisky pro LOAD, RUN a CODE, aby jste si mohli nahrávat právě staré hry 48K. Pokud jste počítač spustili v režimu +3 BASIC, už jste příkazy museli psát ručně a tomu novému režimu byla i klávesnice přizpůsobena. Co je trochu zvláštní, že počítač má magnetofon, ale není u něj počítadlo, které se tak hodilo, když jste měli hry na kazetách o délce 90 minut. Jinak práce s počítačem byla velice příjemná, jen trochu nabral na výšce a má už i dva konektory pro joysticky.
Mám v České a Slovenské republice jsou dobře známé počítače Didaktik, což bylo vlastně původní ZX Spectrum a firma Didaktik Skalice jen zopakovala stejnou myšlenku jako kdysi Sinclair v roce 1982. Bylo to tedy o nejnižší ceně a prodat to co nejvíce lidem. Pokud jste ovšem chtěli mít něco jako ZX Spectrum +2, museli jste si pořídit kazeťák i když to byla povinnost vždycky. RAM na 128 KB vám dokázala rozšířit firma Kompakt servis a AY-3-8912 se prodával ve formě Didaktik Melodik. Bylo tedy na vás, kolik moc jste chtěli utratit peněz.
PARAMETRY:
|
Komentáře