Časopis CHIP – leden 1991 + 30 let výročí

Zdá se to být neuvěřitelné, ale dnes je to 30 let, kdy vyšel první Československý časopis CHIP Leden 1991 Č. 1 za cenu Kčs 38,- a já mu přeji hezké kulaté narozeniny. Pokud jste byli v té době prvními čtenáři, tak na to můžete být patřičně a upřímně hrdí! Ale popravdě řeknu vám, že já jsem to rozhodně nečekal, že si dnes přečtu CHIP Leden 2021 Č. 01 ( nebo také číslo 360 ) za cenu 179,90 Kč. Proč? Protože se po roce 2000 začal tak vehementně roztahovat do našich domácností Internet, který všechno ví a zná. A navíc se nerozjel jen ten, ale i samotné počítače se staly běžně  dostupnými a také si myslím, že lidé měli více peněz. Opravdu jsem to v minulosti četl na samotném vševědoucím Internetu, že tištěné časopisy mohou skončit, čímž se ušetří spousta lesů a veškerá energie s tím spojená. Ale jak se zdá, Internet toho ví hodně, ale budoucnost opravdu předpovědět nedokáže. Tímto moc děkuji šéfredaktoru Josefovi Mikovi, že mi výroční číslo poslal až domů, abych měl památku a mohl se chlubit 😛

Mohlo by se tedy zdát, že když je to o prvním čísle, tak bude řeč hlavně o něm, ale tentokrát moc ne, protože toto číslo časopisu si můžete v klidu sami prolistovat, jelikož je přístupný na stránce: https://www.chip.cz/1991/cist-hned/

Trochu ty dva časopisy ale porovnám, jak jeho proporce, tak i obsah témat. Takže moderní číslo je o něco menší, má o 51 stran více a přitom je tenčí. To je dáno tím, že ve starém čísle je o mnoho hrubší papír. Hned první mají oba úvodník a obsah. To se zdá logické a změna by byla asi směr k horšímu. Ve starším čísle je, což se konec koncům můžete sami podívat, pět obsahových rubrik: Magazín, Hardware, Software, Praxe a Servis. V novém tři: Trendy, Testy a Praxe. No vidíte, jedna shodná rubrika nám tu zůstala. Celkový obsah je ale obou čísel tak rozdílný, jako je sama doba. Přece jen těch elektronických hraček bylo v minulosti o hodně méně, takže hlavní téma bylo PC a software okolo něj. Pořád ale platí, že i v novodobém časopise najdete spoustu věcí k počítačům, jako jsou komponenty i samotné počítače, notebooky a různý software. 


Nyní se přesuneme k datu 23.11.2020, kdy mi přišel email o schválení příspěvku přímo od šéfredaktora časopisu CHIP Josefa Mika, zda mohou ve výročním čísle zveřejnit moji Internetovou adresu, kde mám vyfocenou skoro kompletní sbírku časopisů CHIP 1991 až 2001. A kdo by odmítl, že?! Rozhodně potěšení bylo více na mojí straně. A to není všechno! Ve stejný měsíc, mě kontaktoval externí pisatel do časopisu Level, že by chtěl použít některé fotografie z mého webu a to pro článek o historii MS-DOSu (MS-DOS: Cesta do časů před Windows). Tomu jsem se samozřejmě také nebránil. Takže kdo si koupil Level číslo 308, může na stránce 108 obdivovat mnou zvěčněné fotografie MS-DOSu 6.2 s licenční kartou. Jen tak mimochodem, MS-DOS 6.2 byla na trhu pouhé 3 měsíce, aby ji nahradila předposlední verze 6.21. A další fotka je konkurenční operační systém od IBM PC DOS 6.1, která se zde v následujících měsících také ukáže a to i s obsahem balení. 

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

2 komentáře “Časopis CHIP – leden 1991 + 30 let výročí

  1. Nazdar. Mohol by si zverejnit vzdy aj dobove cenniky hlavne. 🙂 Ako v tej inej recenzii. Ci myslis, ze by Chip protestoval, kvoli jednej strane?

    1. Ahoj, ok! Budu myslet i na ceníky. Taky chci pomocí toho rozšiřovat položku Reklama, když bude nějaká zajímavá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *