Maťo

Počítač Maťo z roku 1989 nebude nikdy sám, má totiž rodinu v podobě otce, což je stroj TESLA PMD 85. Otec se vyráběl v letech 1985 až 1988 v počtu až 150000 kusů, synáčků spatřilo světlo světa od roku 1989 do 1992 okolo 5500 kusů. Co se týče množství, pořád dopadl lépe než počítač ONDRA s 2253 kusy. Popularita je tedy pevně daná, ale má to své důvody. Zatím co PMD 85 bylo určené pro státní socialistické organizace, tak syn Maťo měl zaplnit u rodin prázdné stoly, třeba i ty dětské. A ano, v jednom takovém pokojíčku v roce 1989 se tento zázrak stal (viz. odstavec dole).

Aby se tedy mohlo k lidem dostat, protože PMD 85 stálo okolo 12000,- Kčs, přičemž se stejně koupit nedalo, bylo potřeba udělat hardwarové změny a tím snížit cenu. Toto provedli dva páni Ivan Urda a Štefan Ševčík ve státním podniku VÚZ StrojSmalt Bánská Bystrica. Potom byla výroba přesunuta do státního statku Štátny majetok Závadka nad Hronom a odsud putovali do vitrín obchodů, kde jim prodavači dali štítek se cenou 3990,- Kčs. Je třeba ještě zmínit, že Maťo se dal koupit i jako stavebnice a to mi přijde trochu šílené. Co když jste ho složili a on nefungoval. Jak to tehdy se zárukou řešili, se už asi nedozvíme.

Asi největší změna byl záznam dat na magnetofon, který nebyl kompatibilní s otcem PMD 85 a tak kazety z něj nešly použít, což mělo samozřejmě tragické následky a něco takového bylo možné jen v té šedivé době. Co jste mohli udělat, bylo naprogramovat něco sami, anebo jste si sehnali výpisy programů z PMD 85 a ručně je do Maťa nacvakali. Měli totiž stejný programovací jazyk BASIC G a ten byl dokonce v některých počítačích Maťo nahrazen za tři hry. Tím pádem se z Maťa stala taková herní konzole a jak jste potom programovalo v Basicu? Tak to nemám páru.

Taky klávesnice doznala změn, ale její hrozná kvalita zůstala a navíc se zde i děsně prohýbá. Z mého pohledu jsou počítače Ondra a Maťo dost velké kuriozity a zároveň důkaz, že ta doba byla opravdu hrozná. A přitom už v roce 1987 vznikl šikovný klon ZX Spectrum v podobě Didaktik Gama ze Skalica


PARAMETRY:

  • Předpokládaný rok výroby: 1988
  • Procesor: TESLA MHB 8080A 2.048 MHz
  • Paměť RAM: 48KB
  • Paměť ROM: 16KB
  • Video: 288 × 256 bodů barvy černá+bílá / Cinch video
  • Zvuk: píp píp pi
  • Systém: Basic G anebo 3 hry
  • Klávesnice: Anglická

Na počítač Maťo z roku 1989 mám ovšem dobré vzpomínky, aby taky ne, když ho vlastnil můj nejlepší kámoš Luboš K., se kterým jsme si užívali spousty legrace a navíc i spolu seděli ve škole. Ovšem vzpomínky jsou už mlhavé, ale protože byl Luboš přes 1/2 roku doma a nemohl ven, tak mu ho máma koupila. Byla to zcela neprobádaná oblast, něco tak nového, že se rozhodně nenudil, alespoň tedy ze začátku. Měl k tomu samozřejmě i kazetový magnetofon, takže co vytvořil většinou opisem z časopisů, si mohl i uložit. Potom mi to pouštěl a trhali jsme rekordy.

Jelikož časem zjistil, že ten počítač je dost jedinečný, čili více méně k ničemu, tak začal ukecávat rodiče, aby se Maťo prodalo a s nějakým doplatkem se koupil právě Didaktik Gama. Ale to už je jiná labutí píseň.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

8 komentáře “Maťo

  1. 150 000 kusů PMD se zdá přehnané, zatím to vypadá na kolem 65 000 všech verzí dohromady („nultá“, 1, 2, 2 A/B, 3) bez klonů (C2717 kolem 8 000 kusů a Didaktik alfa/beta).

      1. První číslice sériového čísla značí výrobní podnik Tesly (1-8).
        6 je zjevně Bratislava a 7 Piešťany.
        Jde tedy o počítač 18846 z Tesly.
        Verze 85-2 se vyrobilo asi 21622 kusů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *