Počítač Maťo z roku 1989 nebude nikdy sám, má totiž rodinu v podobě otce, což je stroj TESLA PMD 85. Otec se vyráběl v letech 1985 až 1988 v počtu až 150000 kusů, synáčků spatřilo světlo světa od roku 1989 do 1992 okolo 5500 kusů. Co se týče množství, pořád dopadl lépe než počítač ONDRA s 2253 kusy. Popularita je tedy pevně daná, ale má to své důvody. Zatím co PMD 85 bylo určené pro státní socialistické organizace, tak syn Maťo měl zaplnit u rodin prázdné stoly, třeba i ty dětské. A ano, v jednom takovém pokojíčku v roce 1989 se tento zázrak stal (viz. odstavec dole).
Aby se tedy mohlo k lidem dostat, protože PMD 85 stálo okolo 12000,- Kčs, přičemž se stejně koupit nedalo, bylo potřeba udělat hardwarové změny a tím snížit cenu. Toto provedli dva páni Ivan Urda a Štefan Ševčík ve státním podniku VÚZ StrojSmalt Bánská Bystrica. Potom byla výroba přesunuta do státního statku Štátny majetok Závadka nad Hronom a odsud putovali do vitrín obchodů, kde jim prodavači dali štítek se cenou 3990,- Kčs. Je třeba ještě zmínit, že Maťo se dal koupit i jako stavebnice a to mi přijde trochu šílené. Co když jste ho složili a on nefungoval. Jak to tehdy se zárukou řešili, se už asi nedozvíme.
Asi největší změna byl záznam dat na magnetofon, který nebyl kompatibilní s otcem PMD 85 a tak kazety z něj nešly použít, což mělo samozřejmě tragické následky a něco takového bylo možné jen v té šedivé době. Co jste mohli udělat, bylo naprogramovat něco sami, anebo jste si sehnali výpisy programů z PMD 85 a ručně je do Maťa nacvakali. Měli totiž stejný programovací jazyk BASIC G a ten byl dokonce v některých počítačích Maťo nahrazen za tři hry. Tím pádem se z Maťa stala taková herní konzole a jak jste potom programovalo v Basicu? Tak to nemám páru.
Taky klávesnice doznala změn, ale její hrozná kvalita zůstala a navíc se zde i děsně prohýbá. Z mého pohledu jsou počítače Ondra a Maťo dost velké kuriozity a zároveň důkaz, že ta doba byla opravdu hrozná. A přitom už v roce 1987 vznikl šikovný klon ZX Spectrum v podobě Didaktik Gama ze Skalica.
PARAMETRY:
- Předpokládaný rok výroby: 1988
- Procesor: TESLA MHB 8080A 2.048 MHz
- Paměť RAM: 48KB
- Paměť ROM: 16KB
- Video: 288 × 256 bodů barvy černá+bílá / Cinch video
- Zvuk: píp píp pi
- Systém: Basic G anebo 3 hry
- Klávesnice: Anglická
Na počítač Maťo z roku 1989 mám ovšem dobré vzpomínky, aby taky ne, když ho vlastnil můj nejlepší kámoš Luboš K., se kterým jsme si užívali spousty legrace a navíc i spolu seděli ve škole. Ovšem vzpomínky jsou už mlhavé, ale protože byl Luboš přes 1/2 roku doma a nemohl ven, tak mu ho máma koupila. Byla to zcela neprobádaná oblast, něco tak nového, že se rozhodně nenudil, alespoň tedy ze začátku. Měl k tomu samozřejmě i kazetový magnetofon, takže co vytvořil většinou opisem z časopisů, si mohl i uložit. Potom mi to pouštěl a trhali jsme rekordy.
Jelikož časem zjistil, že ten počítač je dost jedinečný, čili více méně k ničemu, tak začal ukecávat rodiče, aby se Maťo prodalo a s nějakým doplatkem se koupil právě Didaktik Gama. Ale to už je jiná labutí píseň.
150 000 kusů PMD se zdá přehnané, zatím to vypadá na kolem 65 000 všech verzí dohromady („nultá“, 1, 2, 2 A/B, 3) bez klonů (C2717 kolem 8 000 kusů a Didaktik alfa/beta).
Tak proč má moje Tesla PMD 85-2 výrobní číslo 618846, jak na to pls přišli?
První číslice sériového čísla značí výrobní podnik Tesly (1-8).
6 je zjevně Bratislava a 7 Piešťany.
Jde tedy o počítač 18846 z Tesly.
Verze 85-2 se vyrobilo asi 21622 kusů.
Pardon, z Bratislavy.
A nemá být 618849?
jj na konci 9, jsem se spletl 🙂
A ohledně toho, jak se tehdy řešily „reklamace“ nefunkčního stroje při stavbě stavebnice (přitom díky chybě zapojení by teoreticky měla být nefunkční i velká část těch sestavených) viz
http://bruxy.regnet.cz/web/8bit/CZ/nekvalitni-vyrobek-v-nekvalitnim-obalu/
Jo díky, zábavné čtení 😀 To bych si měl sem taky dát 🙂