Časopis CHIP – květen 1991

Pěkná plachta od firmy DTK, jednu mám také. Je ovšem trochu staršího data, jelikož se řadí do skupiny PC-XT a ta samozřejmě obsahuje procesor z řady 8088. Pokud ale vlastníte nějaký ten počítač DTK, tak podle článku je od firmy jen skříň plus základní deska a zbytek osadili prodejci. Pokud tedy hledáte na ostatních komponentech DTK, tak marně.

 


Tohle by stálo za zkoušku, ale asi to moc zde neprodávalo a tak to bude nesehnatelný.


NeXT


Porce pěkných notebooků, jen škoda, že v černobílé. Ovšem nad jejich neduhy se sem tam i zasmějete. Jako třeba zavřít víko s LCD a ono nezhasne. Také délka provozu na baterie dvě hodiny a potom znovu nabití trvá 14 hodin. 


Notebooků jako máku, až si někteří mysleli, že klasické PC zadupou do země. Bylo jich v té době dost, ale drahé. Ovšem historie se stále opakuje, jako později přišly herní konzole, také hlásaly PCčkům smrt a poslední pokus byly myslím tablety.


Jak se říká „ručně stručně“ a takové bylo dřív i skenování. Museli jste mít pevnou ruku, snad i nervy a plynulý pohyb. Stačilo ujet trochu na stranu a už byla z písmenek kurzíva. Naštěstí pokrok šel stále dál. Já ten svůj chtěl i vyzkoušet, ale najít ovladače se mi bohužel nepodařilo.


Náš milovaný MS-DOS do firmy Microsoft v roce 1991 dosáhl na verzi 5.0 a očividně to byl kus povedeného softwaru. Dokonce na něm můžete spustit zároveň spoustu programů, ale jen jeden zůstane aktivní a bude pracovat. Ty ostatní budou spát a čekat, až se k nějakému vrátíte, velice rychle to fungovalo na procesoru 386 a výš. Také se konečně začala využívat část paměti mezi 640KB a 1MB. Bylo tedy možné některé ovladače načíst právě do té vrchní paměti, tím si uvolnit tu základní a mít ji až 631KB. Samozřejmě se touto skutečností chlubili na originální krabici, ale spíše to bylo reálně okolo 610KB. Historie 640KB základní paměti je samozřejmě spojená s procesorem 8086 a 8088. Ten víc adresovat nedokázal, ale kvůli zpětné kompatibilitě se tohle řešení používalo hrozně dlouho. 


Stránky z časopisu zveřejněny s laskavým svolením redakce CHIP.


Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *