Amstrad CPC6128

Co napsat o počítači, o kterém nic nevím? Byl vyráběn ve Velké Británii a na trh se dostal v roce 1985. V Evropě byl vyráběn také německou firmou Schneider, měl stejný označení CPC 464, 664 a 6128, hodně si ho oblíbili Francouzi a Španělé. Počítač má vestavěnou nestandartní 3 palcovou disketovou mechaniku, se kterou nic nehodlám dělat. Díky ParaDOSu je možnost zapojení klasické 3.5 disketové mechaniky a nebo HxC floppy emulator. Tím se stává počítač použitelný a taky jsem ho otestoval.

Klávesnice je taková zvláštní, všechny klávesy jsou namačkány do jednoho pásu. Musím ale pochválit jejich kvalitu, jdou zlehka a hlavně kurzorové šipky jsou tak, jak je známe dnes. Zezadu má taky spoustu konektorů, třeba na tiskárnu, nějaký expanzní slot a hlavně konektor pro další disketovou mechaniku. Dále tam najdeme výstup na monitor RGB, napájení 5V, vypínač, ovládání hlasitosti a jde vidět reproduktor. Z toho vychází veškeré zvuky i hudba, protože je jen jeden, je to mono. Z boku, kde je připojení na joystick + magnetofon, je i 3.5 jack, kde už je zvukový výstup stereo, takže stačí zapojit do zesilovače a CPC diskotéka může začít.


         Parametry:

  • Předpokládaný rok výroby: 1985
  • Procesor:  Zilog Z80A (4MHz)
  • Paměť RAM: 128KB
  • Paměť ROM: 48KB Basic 1.1 + ParaDOS V1.2
  • Floppy disk: Interní 3 palce
  • Video: Hitachi HD6845 / 160×200 pixelů 16 barev / 320×200 pixelů 4 barvy / 640×200 pixelů 2 barvy / Cinch video + RGB
  • Zvukovka: AY-3-8912 stereo
  • Klávesnice: Anglická

Jako první hru jsem si zvolil After The War, která vyhrála ve Válce 8-bitů s počítačem Schneider CPC464, ale neměla žádnou úvodní hudba a s tímto počítačem už to hrálo. Hraní bylo super, udělal jsem z toho video a jak se zdá, je počítač plně funkční. Díky nerozdělené klávesnici, to není zase takový krasavec, ale má onu vestavěnou mechaniku a to se u 8 bitů cenní. Oproti CPC464 se trochu scvrkl a je i tenší. Navíc, když se to tak vezme, pokud třeba vybalíte Didaktik M (malý počítač), ale zapojíte k němu kazeťák či disketovou mechaniku, je Amstrad opravdu menší počítač i oproti C64 s disketovkou, takže na stole je výhodnější Amstrad. Ještě mě napadlo, že ovládání hlasitosti mohlo být nahoře počítače, nebo zepředu, kvůli pohodlnosti.

Po tomto počítači jsem se začal shánět, když jsem zjistil, že Commodore C64 je prostě nepřekonatelný počítač. To, co předvádí C64 ve Válce 8-bitů, je neskutečné. Bohužel Commodore C128 je nepoužitelný díky málo hrám, takže to vypadá, že jen budu aktualizovat vojenskou posádku, kdy místo Schneidera CPC464 vystřídá právě tento počítač Amstrad CPC6128 a Didaktik M by mohl nahradit Didaktik Gama 128KB + Simple AY klon Melodiku a spolu utlouct Commodore C64 :-D.

Co myslíte, povede se jim to?

Původní můj záměr byl postavit proti sobě Commodore C128 + Atari 130XE + Amstrad CPC6128 + Didaktik Gama 128KB + Schneider Euro PC, ale C128 to kazí, aby mohl vzniknout nový seriál se 128KB RAM a výš.


Srovnání s bratříčkem od Schneideru.

Nahoře CPC464, dole CPC6128 Tloušťka

 

Úvodní obrazovka


After The War

Popis
Vašim úkolem bude dostat se do povstalecké základny, v apokalyptickém světě, stylem Bud Spencera, pokud jste se pozorně koukali na jeho filmy, bude pro Vás hračka se tam dostat :-).
Hudba ze hry
 
      After-The-War-Amstrad-CPC6128

Dizzy 7: Crystal Kingdom

Popis

Klasika Dizzy adventure s vajíčkem.

Hudba ze hry

 
      Dizzy-7-Crystal-Kingdom-Amstrad-CPC6128

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

2 komentáře “Amstrad CPC6128

  1. Nápad dobrej, když už jsi tak ulítlej sežeň Sama Coupé a ten jim to teoreticky nandá všem. Kolik je na něj ale her, naplno využívajících jeho potenciál, toť otázka.

    1. No hlavně jde o společné hry, kterých má C64 + CPC6128 + Gama 128KB + PC docela dost. Atari je taky dost mimo. Pokud se vynechá i PC, společných her mají ti tři habaděj. Když jsem dal hledat hry na SAM Coupé, moc jsem jich nenašel, pokud se to nepoužívá jako klasické ZX. Když jsem se na ten SAM Coupé zadíval, moc krasy teda nepobral :-D, ale vlastnit by ho nebylo špatný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *