Aztech Waverider 32+

Trochu divoká zvukovka. Má spoustu oprav pro hry, aby to vůbec hrálo. Terminator se seká, Dark Forces vůbec žádný zvuky a testováno pod MS-DOS 6.2.


Parametry

  • Standart: GM a GS / 2MB ROM

Hudba z her


Video

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

2 komentáře “Aztech Waverider 32+

  1. Dobrý den přeji, chválím přehled zvukových karet, osobně mám skromější sbírku. Koukal jsem na článek o Turtle Beach Tropez, ten má o fous novější wavefront čip nežli SG Waverider 32+, takže v obou případech zní sample-based (vzorkovaná, nesprávně wave-table) syntéza de facto totožně. Myslím, že nástupce Waverider 32 Pro měl Dream syntetizér a v dobových recenzích (můžu poslat sken z PC Magazínu) jej hodnotili o něco níže.
    Ten STB (zkratka texaského výrobce Simply The Best) Soundrage 32 měl sourozence, Pro verzi s IDE ATAPI rozhraním a 512 KiB pamětí RAM.
    Teď k bleškám: zjistil jsem, že chybí písmenko el ve větě »IBM combo zvukovka + modem, co jsem nikdy nerozchodi« v sekci Zvukové karty. Ten mwave čipset (na kombo kartě) byl kdysi chloubou IBM, oni si hodně slibovali od integrace – hlavně u notebooků, ale co vím, když zrovna přehrávala (playback)/nahrávala (record) ta zvuková část, zbylý výkon čipu nestačil na plnou rychlost modemu a snížil se datový tok.
    Pak uvádíte, že Sound Blaster AWE32 CT3620 + 8MB i Sound Blaster AWE64 GOLD umí GM standard a vzorkují na 32 kHz, resp. že AWE32 umí až 24 MB RAM. Mám za to, že umí i GS a jak jejich digitální (DSP), tak syntezátorová část (EMU 8000) zvládnou 44,1 kHz – na tech 32 kHz vzorkoval GF1 čip Gravisů při 24hlasé polyfonii, zatímco při 32 hlasech spadla frekvence na 24 kHz. A mají i SPDIF výstup, ve své době unikát. A paměti uměly AWE32 max 2× 16 MiB − 4 MiB (ty si alokoval na dekomprimované vzorky z ROM) = 28 MiB, příteli. Jo, a správněji je uvádět binární předpony ve tvaru Ki/Mi/Gi, protože 1024 (kibi) není 1000 (kilo), např. dekadické předpony u kapacity harddisků to už dlooouho matou zákazníky.

    1. Díky! Očividně mám nějaké věci ne úplně přesně napříč celým webem, za to se omlouvám, ale upřímně… Není mým cílem jít do přesných detailů, až tak tomu nerozumím a nějaké info je z Internetu. Pro mě je důležité, jak to vypadalo a co to umí. Takže vzít to do ruky a otestovat to v podobě, v jaké to bylo v minulosti. Změřit výkon, poslechnout si a trochu se v tom po vrtat. To psaní je jen omáčka a podle mě to nikdo ani nečte. Jasně, najde se pár jedinců, ale většina jen koukne na obrázky a třeba zavzpomíná, že něco podobného, nebo dokonce přesně to, měli. Co jsem pochopil, to jsem opravil 🙂 Pokud toužíš opravit i to ostatní, musíš být detailnější a můžeme to vyřešit přes email: clous@email.cz dík za pochopení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *