VUJO 286 na 25MHz

Tentokrát to nebude žádný značkový stroj, ale to nevadí, protože tento počítač má ten nejmocnější čistokrevný starý 16-bitový procesor z řad PC. Není to ovšem Intel, nýbrž procesor řady 286 od firmy Harris a na magické frekvenci 25MHz. Sám Intel u těchto procesorů dosáhl na 12.5MHz a potom pokračoval dál s procesory 386. Byl to taky můj první procesor, ovšem ne na tak vysokém taktu a proto je mám tolik rád. Samotná skříň nese logo české firmy VUJO, která stále existuje a něco takového už tam ovšem nekoupíte. Z bedny jsem tedy jen vytáhl původní desku, na které bylo CPU 386SX na 33MHz a vložil tam svoji desku s 286. I paměti jsem přehodil. Nejdřív jsem si myslel, že deska 286 celých 4MB nevezme, ale úplně bez problémů a maximum je 16MB u 286. Zda tu max RAM deska zvládne, nevím, ale bylo by to zbytečné, už těch 4MB je krásných na hraní DOSovských her. Základní deska je od firmy PC Chips model M216 – REV 1.2, na tuhle společnost se nedá jen tak zapomenout, hlavně v dobách Pentium 2+3, kdy její desky s BX Cell byly opravdová pohroma. Tady ovšem jde vidět ještě kvalita, protože deska pochází z roku 1991 a pořád nemá problém naskočit. Taky je to dáno určitě tím, když se na desku podíváte, že není nijak velká ani složitá. Pokud se na počítač podíváte zepředu, je tam takové malé okénko a pod ním dvě dírky. Zezadu toho čela je uložen strojek s digitálními hodinkami a ty dírky slouží k nastavení. Já ho rozdělal, baterii vyměnil, čas byl krásně vidět a chvilku šel. Jak šel ale čas, čísla byla hůř a hůř vidět a už je asi opět vybitá baterie. Je to dobrá vychytávka, nikdy jsem to nikde na žádné PC skříni neviděl a samozřejmě tam i svítí oněch působivých 25.

Protože počítač chci používat, musel jsem ho dát do takového stavu, aby byl funkční a stabilní. Vyměnil jsem tedy hlučný, navíc malý, 40MB pevný disk za Compaq Flash kartu o velikosti 256MB a začal testovat. Nechal jsem na počítači hrát dema z hry Wolfenstein 3D a po 5-10 minutách docházelo k záseku celého počítače. Domněnka byla, že IDE řadič si moc nerozumí s CF kartou, tak jsem z krabice vytáhl několik IDE řadičů a postupně všechny vyzkoušel. Nepomohlo to a tak jsem zpět vrátil klasický pevný disk. Spustil jsem znovu dema a k zásekům začalo docházet taky, ale až po delší době, po cca 15-20 minutách a tak došlo na výměnu operační paměti. Následovalo spoustu vyměněných SIMM pamětí a nakonec jsem přišel na to, že desce nesedí časování 60ns a musí se použít 70ns. Zkusil jsem tedy dát zpět CF kartu místo HDD, ale záseky tu byly opět. Když jsem to nechal běžet s tím pevným diskem 40MB, vše jelo dvě hodiny a žádný zásek. Vyměnil jsem tedy několik CF karet a ani to nepomohlo. Zkusil jsem použít 8-bitový XT IDE řadič, ale i s tím se to kousalo. Protože pevný disk je opravdu malý, začal jsem se smiřovat s tím, že tam prostě bude klasický IDE disk a vybalil větší kapacity. Nejdřív jsem si samozřejmě vybral ty nejtišší, ale rychle jsem zjistil, že pokud pevný disk má kapacitu nad 500MB, tak tam nejde nahrát MS-DOS. Poslední, co jsem zkusil, byl Western Digital o velikosti 850MB a i ten se při třetí instalační disketě MS-DOSu kousl. Nakonec jsem tam dal Western Digital o velikosti 540MB a s ním jede počítač normálně. Ani ten není úplně nejtišší, ovšem aspoň nějaká větší velikost a nedá se nic dělat.

Je to na mě trochu divočina, jako by ta vysoká frekvence procesoru všechno mařila, co bych tam chtěl dát já. Takže nakonec je tam tedy pevný disk Western Digital 540MB, který jsem zapomněl vyfotit, taky jsem vyměnil grafickou kartu pro lepší obraz, ale i tak to není úplně ideální, ale ze všech co jsem testoval, se mi líbil nejvíc. Zkoušel jsem i do základní desky dát koprocesor o frekvenci 10MHz, ale nefunguje v tom a chtělo by to jiný, co má vyšší frekvenci. Taky jsem tam vložil samozřejmě zvukovou kartu Sound Blaster 16, to byla moje první zvukovka v počítači 286 a vždy hrála parádně. 

SoučástiParametry jednotlivých součástí
ProcesorHarris 286 na 25MHz
Základní deskaPC Chips model M216 - REV 1.2
Paměť4MB
VGAOctek PVGA 1D s čipem Western Digital WD90C30-LR
HarddiskWestern Digital 540MB model WDAC 2540-32H
Disketová mechanikaInterní 3.5 / 1.44MB + 5.25 1.2MB
ZvukovkaCreative Sound Blaster 16
CD-ROM / DVDLG
COM1 / COM 2 portyAno / Ano
LPT port1Ano
Game PortAno
VGA ex. výstup / S-videoAno / Ne

Tak a teď výkon: že by to měla být nejmocnější 286 o tom není pochyb, už jen kmitočet vzbuzuje respekt a to byl taky hlavní důvod, proč jsem desku koupil. Ten druhý je, že procesor 286 je můj nejoblíbenější a byl to ten, se kterým jsem na počítači doma začínal. Protože mám počítač Jamicon INS-1070 PC-386SX25MHz, který má stejnou frekvenci, tedy 25MHz, bude to právě on, kdo se tomuto počítači postaví. Pro tuto příležitost, jsem si obstaral i více testů, hlavně grafických. Oba stroje jsou zhruba z roku 1991, tak se ukáže, který je z nich výkonnější.

 

VUJO 286 na 25MHz

 

PC SpaceStation INS-1070

 

Jak vidíte, počítač s 286 na 25MHz je ve všem výkonnější jako 386SX na 25MHz. Pokud se porovná s ostatními, co jsem testoval, tak o kousek překonal samozřejmě procesor Harris 286 na 20MHz a tak výkon tomu odpovídá. 

Výkon mých procesorů XT až 386

 

Štítky:
5 komentářů
  1. Profilový obrázek
  2. Profilový obrázek

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *