Atari 800XL

Atari 800XL je nejkrásnější domácí počítač mé sbírky a myslím, že ho jen tak něco nepřekoná. I když je samotný stroj moc pěkný, tak jeho síla je v perifériích, které znásobují ty visuální orgie a jako celek působí fantasticky. V minulosti to bylo vše ještě hezčí, protože všechno mělo stejný barevný odstín. Dnes už jsou některé věci trochu zažloutlé, stříbrné lišty málo vyleštěné, sem tam nějaká oděrka a prostě stáří se podepíše na všem. Tak takový je můj pohled na vzhled z dnešní doby, jenže tenkrát se při koupi počítače na něj moc nehledělo a my Čechoslováci už vůbec ne. Bralo se všechno, co šlo koupit, hlavně aby to mělo klávesnici a možnost připojit na televizi. Atari byl pojem, který musel bojovat s konkurencí a šel tak nějak svojí cestou. Popravdě jsem tento počítač měl zapnutý jen párkrát a tím důvodem je Válka 8-bitů. Když jsem si toto vymyslel, netušil jsem, že tento stroj je tak jiný, že hry které mají jiné populární počítače, zde nenajdu. Her jako takových  je na tomto stroji hodně, některé kvalitní, některé méně a grafika rozhodně neurazí. Co se týče zvuku, tak hudba je většinou parádní a to samé i u zvukových efektů. 

                Parametry:

 • Procesor: MOS 6502 1.77MHz
 • Paměť RAM64KB
 • Paměť ROM: 8KB Basic / 16KB Opeační systém
 • VGA: 320×192 / 16 barev a 16 odstínů
 • Zvukovka: 4 kanály
 • Klávesnice: Anglická

Disketová mechanika Atari 1050 byla určitě nepostradatelná věc, hlavně co se týče rychlosti nahrávání programu anebo jeho uložení. Taky kvalita a trvanlivost byly dobré. Trochu mě zarazilo, že pokud ji připojíte k počítači, a nemáte tam bootovací disketu, tak s počítačem nic neuděláte. Je to trochu divný přístup, jelikož u konkurence jako Commodore, nebo naše nejrozšířenější počítače z Didaktik Skalica, můžete hned po zapnutí s disketovou mechanikou normálně pracovat, ale tady ne. Propojení nebylo nijak složité a používalo se k tomu rozhraní SIO. Každá periferie měla vždy dva konektory, do kterých se zapojovaly kabely, co jsou na obrázku a vznikal tím takový vláček.Kazetovou mechaniku měl snad každý, bez ní byl počítač v podstatě bezmocný, ať už šlo o cokoliv, hraní her anebo programování. Rychlost nebyla nic moc a kvalita záznamu taky. Pokud se jednou páska v kazetě pokrčila, bylo po datech. 


Tiskárna, tak to byla dobrá frajeřina, hlavně když se srovná mezi psacím strojem a počítačem. Výhody netřeba sdělovat, ale koupit si psací stroj byl rozhodně lehčí úkol a taky levnější záležitost.


A výsledkem je nádherná sestava

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

13 komentáře “Atari 800XL

 1. Procesor myslim bezel na 1.79MHz, ale to je detail.
  Gratuluji k paradnimu kousku ve sbirce!
  Sam vlastnim take tento model a stale jej pouzivam.
  Posledni zprovozneny projekt je mereni teplot na laboratorni Meteo
  stanici…
  Petr

  1. Tak to je drsný. Je ale s podivem, že to někdo ještě dnes používá na takové věci. Přeci jen už existují moderní náhrady a než trápit takového staříka 🙂

 2. Dobrý den.
  Po dlouhé době jsem si ze sklepa přinesl své stařičké Atari 800 XL a k mému milému překvapení je plně funkční. Mám i čtyři kazety her, tak jsem se těšil na fajnový retro herní večer. Bohužel jsem zjistil, že pásek v kazetě, kde je nahrané Turbo 2000, je už pomačkaný. Nevíte, prosím, jestli se dá tento program někde sehnat, abych si ho zase nahrál ?
  Přeji pěkný den.
  Martin Černý

  1. Zdravím, tak to gratuluji! Bohužel jsem Atari nikdy neměl a používám k němu SDrive. Budu to určitě chtít někoho, kdo to na kazetu nahraje a to neumím. Zkuste tady dát dotaz spíše na: OldComp tam se určitě někdo ozve.

  2. Můžete mi poradit jským příkazem lze z kzetové mechaniky nainstalovat do ATARI 800 XL hry ve stojovém kódu? Nemám návod, ze kterého bych to vyčetl. Děkuji za radu, Kaluža.

 3. Zdravím, já používám ATARI 800XL taky dodnes. Hlavně pro retro hry. Zapojuji občas, když má čas a chuť na tu nostalgii. Používám kazety, aby to bylo retro. SDrive Max jsem zkoušel, ale nezaujalo mne. Kazety jsou kazety.

  TURBO 2000 mám na cartridge i na kazetě, kdyby chtěl někdo nahrát není problém.
  Je super, že to lidi ještě stále baví.

 4. Pardon, ale co je to za vetu „Bohužel jsem Atari nikdy neměl a používám k němu SDrive.“ ?? 🙂

  1. No, že já v minulosti Atari nikdy neměl, ale na hry dnes používám to SDrive, když to Atari už mám a ne jen jedno :-D.

 5. Turbo 2000 je k dispozici na Sdrive/SDcard, na netu ke ztazeni (jen ted hledam, kde jsem to videl…:), na cartridge i na Fujinetu (pokud to nekdo nesmazal…

 6. Dobrý den,

  Děkuji za krásné stránky a fota. Atari 800XL jsem vlastnil v 90. letech a udělal jsem chybu, že jsem ho prodal.
  Opravdu moc krásný stroj, vše dotaženo k dokonalosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *