Commodore VC 20

Tohle je první úspěšný počítač od firmy Commodore VC-20, který je už z roku 1981. Jeho hlavním předností v té době byla cena, která byla velmi nízká a mohlo si ho koupit větší množství lidí. Já se ani nedivím, obětovat pár stovek dolarů, za to, že budete mít doma krabičku s klávesnicí, kterou připojíte k televizi nebo monitoru a můžete si hrát. Tím vlastně začít poznávat nový digitální svět, který byl domácnostem zatím odepírán a co teprve dětem. Že vás to ale nepotkalo, ani jako dospělého nebo dítě si koupit něco tak levného v té době, njn, ona ta revoluce proběhla mimo naši Československou republiku a nám zbyl jen sen mít doma počítač. Ten byl uveden ve skutečnost v roce 1988, kdy jste si mohli koupit v obchodě jedny z prvních počítačů od firmy Didaktik.

Protože ale paměť tohoto stoje bylo pouhých 5KB, což je dnes nic, daly se dokoupit originální cartridge na rozšíření až 16KB anebo na nich byly hry. Tento styl, kdy cartridge vložíte do počítače, trochu připomíná konzoli, které tak fungují, ale nic na nich nenaprogramujete a to je obrovský rozdíl. Lidská mysl, a taky fantazie, to všechno se dalo vložit do programování a to bylo to, co lidi tak lákalo. Jako záznamové mediu sloužila kazetová mechanika, její rychlost nebyla zrovna nejsvižnější, ale uložit 5KB plné paměti netrvalo zase tak dlouho.To samé se týká i samotné kvality záznamu, stačilo trochu pásku pokrčit a data už byly nečitelný.

Později roku 1982 však dostala slovo disketová mechanika, která taky nebyla zrovna nejrychlejší, dělali se na ni různé úpravy, ale kvalita záznamu byla mnohem spolehlivější a práce se soubory mnohem luxusnější. Taky musím pochválit klávesnici, i po těch letech skvěle funguje a je prostě kvalitní.


 

                PARAMETRY:

  • Předpokládaný rok výroby: 1981
  • Procesor: MOS Technology 6510 / 1.108404 MHz PAL
  • Paměť RAM: 5 KB (3583 bytes free), lze rozšířit až na 16 KB)
  • Paměť ROM: 16 KB
  • Floppy disk: Externí VC-1541 5.25/170KB
  • Kazetová mechanika: C2N
  • Video: VIC-I (6560) 8 barev / 3bit
  • Zvuk: VIC-I (6560) 3 zvuky / 3 octavávy
  • Systém: Commodore BASIC 2.0
  • Klávesnice: Anglická

Já si samozřejmě pro svůj test, který jsem dělal před pár lety, vybral k nahrání her disketovou mechaniku a fungovalo to bezvadně. Dokonce existují hry i pro tak malou paměť a dobře jsem se bavil u těchto titulů „Alien Attack“ anebo „VICMen“. Pokud má hra hudbu, tak je jen skromná, ale zvukové efekty jsou na super úrovni. Musím říct, že ti kdo se v minulosti k tomuto počítači dostali, tím že si ho koupili, museli být velice nadšení a určitě učinili první kroky v programování.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *