Toshiba T1900S

Dnes už neexistující počítačová značka Toshiba vydala v roce 1994 stroj s modelovým označením T1900S. Protože úplně staré notebooky neměly nic, čím by se dal ovládat kurzor, který se používal hlavně v nástavbovém operačním systému Windows 2 až 3.11, je možnost na pravé straně instalovat do zvláštního konektoru trackball, který se dodával při koupi notebooku. Pokud nevíte, jak trackball vypadá, tak je to taková myš naruby, kdy vaše prsty otáčí kuličkou a zbylé prsty mačkají tlačítka. Bohužel já ho k tomu nemám, ale připojil jsem si externí do COM1, ale celkově je rozhodně lepší myš v PS/2.

Hrát hry na tomhle rozhodně moc nejde, jednak je černobílé LCD a ještě navíc pasivní. Taky to nemá žádnou zvukovou kartu. Zajímavé jsou však nožičky na pozvednutí celého stroje a to se dobře využije při psaní. Stačí do strany zatlačit malé posuvníky, nožičky vystřelí a rázem je zadní strana stroje výš o dva centimetry.

 

Nepodařilo se mi rozchodit externí VGA konektor, pravděpodobně k tomu bude potřeba nějaká utilitka, jelikož klávesnice nic takového s klávesou funkce (Fn) neumožňuje. Co tam ale funguje s tímto funkčním tlačítkem, je PopUp, který se ukrývá pod Esc. Po stisknutí Fn + Esc se v pravém dolním rohu na LCD otevře nabídka, kde můžete nastavit výkon CPU, vypnout – zapnout spíkr, výdrž spánku na baterie a invertovat LCD. Nic jako zapnutí externího VGA tam ale není a tak jsem vše při testování nafotil. Musím pochválit i chod klávesnice, která jde velice lehce, k tomu je i přesná a tichá. Co bych na ni určitě změnil, tak prohodit klávesy CapsLock s Ctrl a Alt dal na správné místo. Jinak je ale řešená na tehdejší možnosti dobře, ovšem později na úpravy došlo, jak dokazuje o rok mladší Toshiba T2130CT

Procesor: 486SX na 25MHz a k tomu 8KB L1 cache. Ke svému chodu potřebuje pouze napětí 3.3V, díky tomu je jeho tepelná produkce jen minimální a stačí mu pouze pasivní chlazení. Tím vyniká tichostí a uslyšíte jen hluk pevného disku.


Grafická karta: komunikuje přes rozhraní ISA, aspoň tedy podle výkonů v testech a výrobcem je Toshiba. Čip nese označení T4K31 a má k sobě 256KB operační paměti. Výstup z grafiky jde do černobílého LCD, které má velikost 9.5 palců a je pasivní. Mám maximální rozlišení 640×480 a 64 odstínů šedi. Obraz je relativně dobrý. Panty víka jsou tuhé, bez vůle a drží jakoukoliv polohu.


Operační paměť: o velikosti 4MB je integrovaná přímo na základní desce a s možností ji rozšířit. Je to ovšem trochu komplikovanější, protože je zde použita paměť ve formě karty, která připomíná PCMICA. Do tohoto slotu jde nainstalovat maximálně dalších 16MB a celkově tedy stroj zvládne 20MB.


Pevný disk: pochází od firmy Toshiba, jeho modelové označení je MK1722FCV a má velikost 120MB. Mezi disky, co se používají u notebooků, bych ho zařadil mezi tiché. Pokud ho chcete dostat ven, je to docela složité, musíte sundat vrchní plastový kryt, jenž je navíc už dost starý a k tomu dobře drží. Ke svému zapojení nepotřebuje žádnou redukci a je původní.

PARAMETRY NOTEBOOKU
TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Předpokládaný rok výroby
1994
Procesor (CPU) 486SX na 25MHz
Paměť (RAM) 4MB
Grafická Karta (VGA) Toshiba T4K31 / 256KB
Harddisk (HDD) 120MB / Toshiba MK1722FCV
Disketová mechanika (FDD) Interní 3.5 / 1.44MB
Displej (LCD) Pasivní černobíle 9.5 se 64 stupni odstínů
COM1 / COM2 Ano / Ne
LPT PORT Ano
PCMICIA SLOTY Ano
Game port (MPU-401) Ano
VGA ex. + S-video Ano / Ne
PS/2 Ano
Klávesnice Italská
Baterie 12V / 2400mAh Ni-MH
INFRA PORT (IR) Ano

VÝKON V MS-DOS 6.22

Test Výsledek
VGA benchmark v1.0 16.2  FPS
PC Player Benchmark 320×200 4.2  FPS
Wolfenstein 3D 25.6  FPS
DOOM v1.9 10.1  FPS
HWinfo 4.7.8. Výsledek
CPU 16-bit s celými čísly 12738  Dhr./s
CPU 32-bit s celými čísly 23  Bodů
HDD čtení z vyrovnávací paměti 536  KB/s
HDD náhodné čtení 600  KB/s
Přístupová doba HDD 13.1  ms
Otáčky HDD 3811  ot/minutu

Závěrečný verdikt

Klady: Použité materiály. Jedna baterie BIOSu, ta knoflíková. Rozložení klávesnice ujde a je i kvalitní. 

Zápory: Baterie nejasného účelu, která by časem notebook zničila. Absence zvukové karty. Přístup k pevnému disku. Pasivní LCD a černobílé. Konektor VGA se mi nepovedlo jednoduše zprovoznit.



BIOS

Toshiba T1900S - BIOS

 

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

2 komentáře “Toshiba T1900S

  1. Ta neznámá baterie slouží pro zálohu RAM. Dokud byla funkční, tak bylo možné notebook uspat do RAM, vyměnit hlavní baterii a probudit, až by se obsah RAM porušil. Bacha na to – podobné baterky jsou v mnoha noteboocích té doby (Toshiby, ThinkPady…) a jsou většinou důvodem jejich konce v zelené sračce (protože těch článků je v modulu vícero a většinou se jeden vybije moc brzo a jiný ho začne „nabíjet“ s opačnou polaritou… pak už je to jen otázka času).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *