IMC Excalibur EL-386S

Když se řekne Excalibur, tak předpokládám, že se vám vybaví mocný meč a s ním spojený král Artuš. Je to přece jen základ, ze kterého název vznikl a dál se tak může jmenovat spousta jiných věcí. Jelikož ale toto čtete na webu o starších počítačích plus trošku i o hrách, musí vám také blesknout hlavou náš první populární herní časopis Excalibur. Ovšem co jste určitě nevěděli je, že se tak může jmenovat i notebook od společnosti IMC (Integrated Micro Computer ETS.) – model Excalibur EL-386S. Tak si přestavte, že svému hernímu kamarádovi říkáte: To víš, přijdu do práce, zapnu svůj herní bojový notebook Excalibur, abych si zahrál hru The Legend of Kyrandia, jen se chci před akcí trochu uvolnit a po chvilce hraní Ti nevím, jak dál… Tak tedy vytáhnu časopis Excalibur č.13 a pomocí návodu si trochu pomůžu.

Jakožto i meč je něčím zvláštní, tak notebook také. Tak začneme výrobcem. Zde se to tedy moc neshoduje, ale aspoň je to v rámci kontinentu Evropa. Zatímco meč je z britských ostrovů, notebook pochází ze Švýcarska, o němž mám v podvědomí hodinky. Takže precizní práce a přesnost. Meč byl v podstatě nezničitelný, z pořádného kovu. To se zde shoduje, jelikož tento stroj je z lehkých slitin a tedy odolnější než kolegové ze stejné doby. Posledním je využití anebo kdo jej spíše užíval. Meč jako takový je bojový nástroj, čili armáda. Ano, zdá se, že notebook byl vyroben právě pro ni. Svým hardware a software mohl též dělat kouzla, zasazovat rány, nad kterými protivníci jen otvírali pusy. No a jaké že to mohly být? To spadá do složky „přísně tajné“!

Samotný notebook je sice funkční, ale zřejmě byl špatně skladován. Sem tam na různých místech vykoukává rez a je i na některých šroubcích. Také baterie BIOSu to má za sebou, navíc je ve formě DALLAS, to se špatně mění, pokud to má vypadat hezky. Výhodou ale je, že aspoň nikdy nic nenapadne oxidace. Ovšem bez baterie se nedá s notebookem nic dělat, jen jít do BIOSu a toť vše. Také pevný disk šel do křemíkového nebe, ale u těchto věcí se to dá očekávat, i když jsou dobře skladovány. Už nám zbývá jen LCD. Na to už není moc dobře vidět a podsvícení je hodně slabé. Já osobně s tím vším nemám potřebu něco dělat. Proč taky, je to Excalibur, ten už je spíše na výstavku, stejně jako časopis či samotný meč.

Procesor: pochází od firmy Intel, jde o 386SX s mocnou pracovní frekvencí 20MHz.


Grafická karta: komunikuje přes rozhraní ISA a výrobcem je Cirrus Logic. Jde o dva čipy CL-GD610 a CL-GD620 a ty mají k sobě zřejmě 512KB paměti. Výstup z grafiky jde do černobílého pasivního LCD, které má velikost 9.5 palců, které zvládá maximální rozlišení 640×480 a 16 odstínů šedi. Obraz už je špatně čitelný a má málo jasu. Panty víka jsou tuhé i bez vůle a díky tomu drží jakoukoliv polohu.


Operační paměť: má speciální konektor, ve kterém jsou teď 2MB RAM a určitě ji bylo možné rozšířit výměnou.


Zvuková karta: zde není a jediné co uslyšíte je PC spíkr. Jeho zvukové projevy snad každý zná a není o co stát. Bylo to lepší než nic, stačí si poslechnout:

      Cabal-Schneider-EURO-PC

Pevný disk: jak jsem psal, je tuhý. Pochází od firmy Conner a model CP2044PK. Jeho velikost byla úctyhodných 44 MB a na pár her to bylo. Přístup k němu je ale složitý, jak dokazují samotné fotografie. Takto se to v dobách starých notebooků prostě dělalo a neodborník  si netroufl ho rozdělat. Obyčejný člověk měl strach, že ho tím pokazí ještě víc, protože stály spoustu peněz.

TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Procesor (CPU) Intel 386SX 20MHz
Čipová sada Headland
Paměť (RAM) 2MB
Grafická Karta (VGA) Cirrus Logic CL-GD610 a CL-GD620 / 512KB
Harddisk (HDD) 40MB / Conner CP2044PK
Disketová mechanika (FDD) Interní 3.5 / 1.44MB
Displej (LCD) Pasivní 9.5 / černobílé 640×480 a 16 odstínu šedi
COM1 / COM2 Ano / Ne
LPT PORT Ano
PCMICIA SLOTY Ano
VGA ex. + S-video Ano / Ne
Klávesnice Anglická
Baterie 10.8V 1200mAH

Výkon se bohužel nedozvíme, ale Wolfenstein 3D by měl jet okolo 9 FPS, což sice není moc, ale dohrát se to dá. Kromě jeho ohromné síly ještě stojí za pozornost trojúhelníková baterie a klávesnice. Baterie je tedy zajímavá svými tvary a klávesnice rozložením. Přece jen mít na levé straně numerlock, print screen plus pause, se jen tak nevidí. Zbytek je udělaný poměrně dobře, hlavně kurzory jsou pěkně oddělené, i když trochu menší. Také zde není žádná disketová mechanika, ale na zadní straně se nachází zvláštní konektor, který zcela jistě sloužil pro její připojení a určitě to byla 1.44MB.


Závěrečný verdikt

Klady: Že vznikl a dali mu skvělý název.

Zápory: Tento notebook žádné zápory nemá, je to Excalibur!


Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Jeden komentář u “IMC Excalibur EL-386S

  1. To zhodnotenie stojí za to !
    (V tej dobe SX stroje boli naozaj zaujímavé a bol to prísľub toho čo bude nasledovať, teda plnohodnotné 386-ky.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *