Tesla Ondra – SPO 186

TESLA Ondra – SPO 186 je taková roztomilá srandovní krabička celá z plechu a docela těžká 1.2 kg. To určitě není na škodu, tváří se totiž jako nerozbitná a já tomu docela věřím. Dostat s ní po hlavě bych rozhodně nechtěl a vítěz je asi jasný 🙂 Na svět se dostala v roce 1985 a údajně jich bylo vyrobeno okolo 2253 kusů. Bohužel k tomuto kousku nemám zdroj, takže ho asi jen tak nevyzkouším a možná to ani nestojí za to. Navíc je počítač originálně zaplombovaný, a v případě nefunkčnosti bych ho stejně nerozdělával, ale to neznamená, že k tomu zdroj nebudu shánět, určitě ano ten k tomu patří a spolu tvoří celek.

Když kouknete na jeho parametry, je to v podstatě TESLA PMD85-2, které jsem testoval a není moc o co stát. Dá se v podstatě říct, že dokud nevyšel Didaktik Gama, nebyl tu v ČSSR pořádný herní počítač a ještě to byla kopie ZX Spectra. Takže konstrukce je dobrá, parametry slabé a klávesnice je tik-tak. Její zdvih je opravdu nízký až žádný a klávesy jsou malé. Něco na tom psát, jako že jsem to zkusil, je dobrá datlovaná a využití více prstů opravdu nehrozí. Musím pochválit tlačítko reset, je takové nenápadné na boku a dá se stisknou i prstem. 

Samozřejmě o starých počítačích toho moc nevím, většinu informací čerpám z manuálů a nebo z Internetu. Tady u tohoto stroje, jsem narazil na stavbu jeho repliky a jasné že replika není originál. Trochu se divím, protože mít tu možnost já, určitě bych obal s klávesnicí udělal jinak. Dá se předpokládat, že takovou repliku budete používat a proč ji jinak dělat. Většinou ten kdo udělá kopii vnitřní elektroniky, to bude ta největší zábava, proto se to myslím i dělá, ale nedovedu si představit pracovat na tomto počítači v původním stavu. Co na tom že by byl jiný, ergonomicky přívětivější a jmenoval by se Vondra 😀


PARAMETRY:

  • Předpokládaný rok výroby: 1985
  • Procesor: U880D  na 2MHz je to kopie Z80
  • Paměť RAM: 54KB
  • Video RAM: 10KB
  • Paměť ROM: 4KB
  • Video: 320×240 bodů a 2 barvy
  • Zvukovka: Pouze sedum tónů
  • Klávesnice: Anglická

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

5 komentáře “Tesla Ondra – SPO 186

  1. S tím rozlišením je to složitější, Ondra umí až 400 x 255 bodů, 322 × 240 bodů využívá OS MIKOS a „SSM ROM“ 322 x 252 bodů. VideoRAM tak nemá fixní velikost, ale je jakoby dynamicky přidělována podle nastavení rozlišení.

    Zatím nejvyšší známé výrobní číslo je 2184 (známých sériových čísel je 31).
    Z toho lze vypočíst celkový počet vyrobených Ondrů jako 2253.

    Rozdíl mezi PMD a Ondrou je propastný:
    * PMD je složeno ze spousty čipů, stálo přes 12 000 Kčs (pro organizace – jinak se koupit nedalo), má spoustu rozšiřujících rozhraní, zobrazovací obvody nezpomalují moc výrazně běh procesoru, takže jsou na něm možné akční hry.
    * Ondra je složen z minima čipů (proto má i modernější procesor – spíš, aby se ušetřily pomocné čipy okolo, než že by ten rozdíl mezi 8080 a Z80 bylo v plánu nějak víc využívat). Připojit se dá jen magnetofon, joystick, tiskárna a jednoduchá dvoudrátová síť, jinak vlastně nic. Rychlost je závislá na velikosti zobrazované plochy, protože když čítače 8253, ze kterých je složen videoobvod (primitivní, ale složttě fungující) hrabou do paměti, procesor musí stát (takže když zmenším zobrazovanou plochu, nebo vypnu zobrazování, bude mít procesor více času a počítač se bude chova rychleji). Celkově je tak Ondra pomalejší než většina osmibitů. To znemožňuje tvorbu akčních her (maximum možného je asi https://www.youtube.com/watch?v=zB1ai3uVST8 nebo https://www.youtube.com/watch?v=HCzFLMfBIRo ). Zato cenovka byla 3200 Kčs a měl se prodávat i normálním smrtelníkům (což se asi nestalo a dostalo jej Komenium).
    Za tu cenu bylo skoro nemožné (ale Smutný to zvládl) udělat v socialistických podmínkách počítač pro děti se slušně velkou pamětí a grafikou (aby si děti mohly kreslit) a nějakou ne moc hroznou klávesnicí (ta použitá byla původně určena na export a tehdy považovaná za kvalitní).

    Jinak napájení je 9V / 0,8 A, piny konektoru jsou popsány na straně 28 prvního dílu původní příručky http://www.8bity.cz/files/Ondra/Ondra_1-NAVOD_v0.9.pdf .
    Největšm HW problémem Ondry je nekvalita sovětských klonů čítačů 8253, ty odcházejí. Pokud Ondra nefunguje, je to většinou tím.

    1. Díky za rozsáhlý a upřesňující komentář. Na počítače nahlížím jako uživatel, tím taky jsem a jinak to asi nebude. Vím že ledacos se dá zjistit na Internetu, konfiguraci, ten počet vyrobených je odsud, to nemám jak zjistit a nic jiného od jiných přebírat nechci. Možná jsem ten počet špatně pochopil, asi byl záměr vyrobit 4000 kusů, i to je nějak málo a opravím to. Ten kdo se o tento počítač (ne jen o tento) bude chtít více zajímat, tak si rozsáhlé info najde a třeba na Martinův 8-bitový blog. Já to spíš tady vedu jako virtuální obrazárnu k pokochání, co jde vyzkouším a porovnám s konkurencí. Návštěvníci by měli zavzpomínat na setkání, pokud nějaké v minulosti bylo, obrázky mají vyvolat ten pocit dávných časů a třeba nechat komentář z jejich vzpomínek. Orientuji se více na notebooky + PC jako takové, ale když ty různé počítače mám, byla by škoda je sem nedat. Je pravděpodobné, že Ondra je nefunkční a nikdy ho neotestuji. Proto jsem ho přirovnal k PMD 85, parametry podobné i když odlišné, ale to co z toho poleze na obrazovku, bude skoro totéž a hlavně oboje černobílé. Úmyslně jsem uvedl Didaktik Gama, to co bylo vyrobeno v ČSSR předním, za moc nestálo, nebo spíš vůbec za nic, je jasné že díky komunismu a týká se to všech věcí 🙂

  2. Ano, 4000 kusů Ondry byl plán, Liberec vyrobil 1000 kusů a pak to zarazili s tím, že jde jen o ověřovací sérii a ať to vyrábí někdo jiný. Výrobu převzala Blatná, a do 4000 už to nedotáhli.

    Ondra se pro svou jednoduchost opravuje snadno (většinou je vadný jeden z těch dvou 8253 obvodů).

    Je škoda, že to, co se lidem podařilo vytvořit dobrého (Svobodův počítač SAPO a EPOS) režim ničil (Svobodovi spolupracovníci pak utekli do USA a stavěli mimo jiné Apollo Guidance Computer).
    Ze socialistických osmibitů je (vedle Didaktiku Gama, který by tady bez dodávek původního čipu ULA z Británie stejně nikdo nepostavil) asi nejzdařilejší Consul 2717 – ale jde „jen“ o vylepšený klon PMD, proti zahraničí to byla bída, pořádně se začal vyrábět (verze se sítí) až v září 1989 (v zahraničí už vládl Acorn Archimedes, Atari ST, Amiga, Macintosh) a za těch 12 200 Kčs se stejně nedalkoupit, byl jen pro školy (a dovozové ZX Spectrum se dalo sehnat kolem 6000 Kčs…).

    Mimochodem, PMD není černobílé, má RGB výstup se 4 barvami :o)

    Klidně pokračuj, jsem zvědav, co dalšího bude…

  3. Zdravím..měl bych dotaz, po dlouhých letech jsem vytáhl svého Ondru, tehdy funkční, teď zapnu, jen svítí obě diody a je slyšet jeden dlouhý tón, na obrazovce žádný nápis, jen se podklad rozsvítí…čím nahradit tu 8253?? Nebo co tam mohlo odejít jiného?? Díky moc předem.. 🙂 Jiří

    1. Také zdravím, bohužel tomu až tak nerozumím a sám nic neopravuji. Ondru sice mám, ale napájecí zdroj nikoliv, takže jsem ho v provozu nikdy neviděl. Existují různé fóra a tam se pohybují i ti, co je dokáží opravit. Takže jsem moc nepomohl 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *