Notebook 6400AD

Povím vám příběh o notebooku, který vyrobila společnost… Kdo ho vlastně stvořil? Tak to přeskočíme, to není pro náš děj důležité, ale něco vytetovaného na svém těle přeci jen má a tak ho budeme nazývat 6400AD. Nemylte se, že ono AD bude léta páně 6400 před Kristem, z doby kamenné není a naopak je to švihák z roku 1997. Obsazení tedy známe a dobu, ve které se odehraje,  taky. „Co jen budu dělat?“ říká si František, který svoji práci dělá už 18 let a začíná pociťovat vyhoření. V duchu si dál pokračuje, plat už taky není, co býval a největší mučírna je vstávání. Chodit brzo někam, kam už ho to netáhne, rozhodlo a na druhý den dá výpověď. Jen co opustí velké brány teď už tak malého podniku, kde dlouho pracoval, se najednou cítí lehčí, mít křídla, tak odletí jako pták.

Po cestě domů si koupí Annonci, udělá doma kafe, v kuchyni si sedne na rohovou lavici a začne listovat. Netrvá to dlouho a najde titulek: Hledáme pro váš okres, kde je vyjmenovaný i ten ve kterém žije, dealery, kteří se budou snažit dostat naše produkty do obchodních řetězců a v poznámce „volná pracovní doba“. Neváhá, zvedne sluchátko svého pevného telefonu a domlouvá si pohovor. Když přijde do kanceláře v daný čas na schůzku, kde odvypráví svůj školní i pracovní život velice milé paní, které taky ukáže svoje maturitní vysvědčení, je okamžitě přijat a dostává pokyny, co bude potřebovat. Zjišťuje, že pro svoji novou práci dostane jen firemní auto a další věci budou na něm, jak si je udělá. Bude muset jedenkrát za měsíc odevzdat výpis, kde všude byl a jaké zboží propagoval anebo kolik reklamních předmětů tam zanechal. Bylo mu tedy i doporučeno, aby si koupil nějaký notebook, do kterého by tyto údaje rovnou zapisoval a potom si vše na konci měsíce vytiskl a donesl.

První kroky našeho hrdiny vedou tedy do obchodu, kde si koupí svůj první přenosný počítač a jen co tam vešel, tak uslyšel: „Co to bude, mladý pane?“ Chvíli přemýšlel, nemohl si vzpomenout na slovo notebook, ale nakonec to z něj vypadlo a prodavač hned začal. Preferujete nějakou značku? Jak rychlý procesor potřebujete? Kolik místa na svoje data budete potřebovat? Jak dlouho má vydržet na baterie? Nakonec ho František přerušil a říká. Uděláme to obráceně, já Vám řeknu, na co ho potřebuji a vy mi něco doporučíte. Když ze sebe Franta vyhrká, co bude dělat za práci, tak obchodník říká: „Je mi to jasné, samá práce a zábava žádná. Tak to bych to pro Vás měl jeden takový, dokonce Vás vyjde i levně a značka…“ Tady se prodavač zasekne, no vlastně to žádná není, proto je i levnější, ale uklidním Vás, je na něm napsáno NOTEBOOK a pro ten jste vlastně přišel. Začne opět ze sebe chrlit slova jako, procesor, pevný disk, paměť atd. No prostě Franta koukal, ničemu nerozuměl a jen přikyvoval hlavou. Jakože jo, to by mohlo být dobrý a potom se prodejce otočil, donesl papír, kde byla tabulka, jak říkal s parametry. Dal mu ho, že si to má projít.

PARAMETRY NOTEBOOKU
TYP HARDWARE JEHO PARAMETRY
Předpokládaný rok výroby 1997
Procesor (CPU) Intel Pentium MMX 200 MHz / FSB 66MHz
Čipová sada SiS 85C5101
Paměť (RAM) 24MB
Grafická Karta (VGA) Trident Cyber 9385 / 2MB
Harddisk (HDD) 4GB / Testovací Toshiba MK4006MAV
Disketová mechanika (FDD) Interní 3.5 / 1.44MB
Zvuková karta ESS ES1788 AudioDrive + WaveTable 512KB ROM
Displej (LCD) Pasivní 12.1 / barevný 800×600 24bit
CD-ROM / DVD Teac CD-220E
COM1 / COM2 Ano / Ne
LPT PORT Ano
PCMICIA SLOTY 3x Trident Omega Micro 82C092G
Dokovací Konektor Ano
Game port (MPU-401) Ano
VGA ex. + S-video Ano / Ne
PS/2
Ano
Klávesnice Anglická

Za chvilku se vrátil a ptá se: „Dobrý, co?“ “ Jo super, ale potřeboval bych k tomu objasnit některé věci“, vypadlo z Františka. „A jaké prosím Vás?“


 

Procesor… no ten je mobilní od firmy Intel, to je skvělá společnost, ale tenhle kus má na dnešní dobu průměrnou frekvenci 200MHz, ovšem je lepší jako obyčejné Pentium, protože obsahuje MMX instrukce a ty se Vám budou hodit. Taky má L1 cache 32KB, to je dobré, když se pořád něco opakuje a to se u Vás bude dít. Jelikož ho budete cpát jen daty v jednom programu,  je to takový uzavřený kruh. Taky se moc nehřeje a na baterie s ním vydrží fungovat déle. Hluk není nic strašného a otáčky jsou konstantní.


Grafická karta… je tady Trident Cyber 9385 co má 2MB paměti, sice to není žádný 3D akcelerátor a to Vám bohatě stačí. Protože jde o levný model, má LCD pasivní, velikost 12.1 palců, k tomu maximální rozlišení 800×600 a barevná hloubka je 24-bitů. Jeho obraz je hezký i ostrý, ovšem to pasivní znamená, že je určený právě na psaní textů a takovou tu pohodovou práci, co na něm chcete vykonávat. Ještě Vás musím upozornit na panty, někdy se stává, že docela brzo odejdou, ale teď se nemusíte bát, jsou tuhé, bez vůle a udrží jakoukoliv polohu.


Operační paměť… o ní se říká, čím víc, tím líp a tady je momentálně 24MB. Není problém ji rozšířit, protože jsou pod klávesnicí dva SO-DIMM sloty, to kterých se můžou nainstalovat moduly o maximální velikosti 64MB a potom by byla celková paměť 128MB. Co se týče její propustnosti, tak v číslech to vypadá takto: při čtení = 20MB/s + zápis =22MB/s ve Windows 95.


Zvuková karta… ta se dá využít při práci, pustit si nějakou příjemnou pohodovou hudbu z CD a navíc tam máte nadstandardní zvukovku. Jednak je od společnosti ESS model ES1788, která oplývá dobrou kompatibilitou ve všech operačních systémech a má přímo podporu v BIOSu. To znamená, že si ji můžete nastavit přesně jak potřebujete a to se hodí u starých her. Plus ještě obsahuje WaveTable, to když si spustíte právě muziku ze souboru MID, budou Vám do oušek hrát skutečné nástroje a to je něco u notebooku. Co se týče reproduktorů, tak ty moc hrát nahlas nebudou a určitě nečekejte super basy a jejich hlasitost si budete ovládat klávesami Fn+F11 + F12.


Pevný disk… to je úložiště pro vaše data, ale nachází se tam i operační systém, takže pozor, pokud budete něco mazat, musíte si být jistý, že smažete jen to, co znáte a že soubory jsou vaše. Jinak je tam vložen kvalitní disk od společnosti Toshiba model MK4006MAV o velikosti 4GB, jenž  bude plně dostačující pro vaši věc. Disk je tichý, takže nebude nijak rušit a kdyby něco, dá se úplně snadno vytáhnout./p>


Tak já myslím, že už to stačí, přeci jen tomu rozumím jako koza náklaďáku, ale z Vás to všechno vypadlo jak z encyklopedie a je vidět, že o tom něco víte. Jasně že jo, je to totiž zároveň i můj koníček, tak se snažím znát maximum a mít vše aktuální. Každý měsíc si kupuji časopis CHIP, odkud nasávám moudra a víte co, je to tak dva měsíce, co tam vyšel podobný notebook s úplně stejnou konfigurací a moment. Opět odešel, donesl okopírovanou stránku a tam výkonnostní testy.

VÝKON V MS-DOS 6.22

Test Výsledek
VGA benchmark v1.0 85.2  FPS
PC Player Benchmark 320×200 32.1  FPS
PC Player Benchmark 640×400 16  FPS
DOOM v1.9 50.1  FPS
QUAKE v1.06 320×200 26.9  FPS
QUAKE v1.06 / 640×480 12.2  FPS
HWinfo 4.7.8. Výsledek
CPU 16-bit s celými čísly 116504  Dhr./s
CPU 16-bit s plovoucí čárkou 131233  Whe./s
CPU 32-bit s celými čísly 292  Bodů
Výkon v MMX 1051  Bodů
HDD čtení z vyrovnávací paměti 1816  KB/s
HDD náhodné čtení 864  KB/s
Přístupová doba HDD 12.4  ms

VÝKON VE WINDOWS 95

Test Výsledek
VGA benchmark v1.0 83.3  FPS
PC Player Benchmark 320×200 31.2  FPS
PC Player Benchmark 640×400 15.8  FPS
DOOM v1.9 47  FPS
QUAKE v1.06 320×200 25.3  FPS
QUAKE v1.06 / 640×480 10.7  FPS
RAM AIDA v3.80 Výsledek
Čtení 20  MB/s
Zápis 23  MB/s

Děkuji, ale budu upřímný, to mi vůbec nic neřeklo, jste ovšem velice hodný a ochotný. Navíc když tak koukám na další podobné notebooky, tak jsou stejně dražší a pro můj vstup do úplně neznámého počítačového světa si myslím, že je to tak akorát. Nakonec přeci nebudu utrácet moc peněz, co kdyby se něco v práci zvrtlo a on by potom měl jen nečině ležet ve skříni. Tak ho pojďme vyzkoušet! To ale bude trochu problém, on tam totiž není nainstalovaný žádný operační systém a ten se musí dokoupit zvlášť. František se poškrábal na hlavě a povídá, když tam není to co říkáte, tak tam asi ani nebude to, co potřebuji ke své práci, což by měl být Microsoft Office. Není, ten se taky musí dokoupit, ale když mi dáte zálohu, já Vám to do zítřka vše nahraji a samozřejmě je nejlepší dnes Windows 95. František tedy položí zálohu na pult s prodavačem si potřese rukou, nasedne do firemního auta a odjíždí dobře naladěn domů.

Poznámka autora: notebook dopadl jak dopadl, byl to pracant na cestách, spousta odřenin, lepidlo po reklamních samolepkách, ale nerozpadl se. Teď otázka, přežil by to opravdu? Já myslím že určitě ne a proč si to myslím? No koukněte na touchpad anebo klávesnici, ty dvě věci rozhodně vypadají nepoužívaně. Další je chlazení, to bylo krásně čisté a větráček je tichoučký. To je důkaz toho, že se stroj moc nenadřel, spíš vůbec a to je to proč se zachoval. Mám totiž takových dalších podobných vraků víc a ty používány byly. Díky nekvalitním plastům mají většinou v pantech praskliny anebo už je odlomené celé víko i s LCD, od častého otvírání a zavírání.


Závěrečný verdikt

Klady: Jednoduché rozšíření RAM. Přístup k pevnému disku. Baterie BIOSu. Dobrá zvukovka s General Midi. 

Zápory: Rozložení klávesnice mohlo být lepší. Použité materiály. Článek je moc dlouhý.


Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *