Mikrobáze + Spectrum

Starých časopisů není nikdy dost a tentokrát to bude z roku 1985-1989 Mikrobáze. Nebudu zapírat, nikdy v minulosti jsem žádné jeho číslo v ruce nedržel, o jeho existenci jsem ale věděl a příležitost mít skoro všechny čísla byla nedávno. K úplné kompletnosti snad schází jen to malé A5 číslo 7 z června roku 1987 a snad se časem na Internetu ukáže.

Je to neuvěřitelné, ale první číslo světlo světa spatřilo už v listopadu roku 1985 a získat ho bylo komplikovanější, než je tomu dnes. V novinovém stánku to nešlo, internet samozřejmě nebyl, ale v té době to byly Svazarmy všeho druhu. Co to byl Svazarm? V dnešní době se tomu říká zájmový kroužek a to pro představu stačí. Časopisy tedy konkrétně pochází ze Svazarmu 602. ZO Amatérské rádio. Rádio amatéři tady byli první, vydávali i časopis, který se dal kupovat na stáncích a postavit si třeba rádio nebyl problém. Součástky se daly koupit v obchodech TESLA a já nakupoval v Brně. Jenže jak šel čas a výpočetní technika se drala vpřed, tehdejší režim ji nemohl ignorovat a tak pod záštitou Amatérského rádia vzniká Svazarm 602. Vlastnit ale počítač, to byl většinou vzdálený sen jednotlivce a nebo si ho postavit, tak to byla jen malá šance. Proto členský časopis Mikrobáze vzniká jen pro členy onoho Svazarmu 602, kteří byli jeho členy a zaplatili si členství. Protože v časopisech jsou i ústřižky ze složenek, stálo tohle členství 25 Kčs pro rok 85+86+87, pokud jste k tomu chtěli i ten členský časopis, bylo nutné koupit kolek o hodnotě 100 Kčs a náklad těch ročníků byl 4000 výtisků. Pro rok 1988-89 byla částka pro členství zvednuta na 75 Kčs a 120 Kčs za deset čísel za rok a náklad se zvedl na 6000 kusů. V roce 1989 v měsíci říjen členský časopis končí a má ho nahradit jiný.

Na internetu se tyto časopisy samozřejmě povalují a donutit se je tam číst nedokážu. Ovšem držet je v ruce, listovat v nich, bez toho aniž by mi něco zářilo do tváře, to je to pravé ořechové a mě to prostě jinak nebaví. Taky když je člověk má, tak to dává ten podmět si je přečíst, nasát tu jejich dobovou písmenkovou atmosféru, dozvědět se, jak to tenkrát tak nějak bylo. Já je ovšem už letmo prošel a pár věci mi blesklo do očí. Většina obsahu o různých počítačích byla převzata ze zahraničních časopisů, to bylo dáno tím, že západní svět toho produkoval opravdu hodně a taky tam existovalo spoustu konkurujících si firem. Už podle obsahu čísla jedna z roku 1988 se dalo vyčíst, že PC světu dominují a to hlavně ve firmách nebo u nás podnicích. Mezi domácími počítači u nás jasně vedl ZX Spectrum a později se ZX kompatibilní Didaktik Gama. Ovšem časopis je zaměřen i na programovou nabídku pro IQ151, PMD85, Amstrad / Schneider. To znamená, že programy ze Svazarmu 602 se daly koupit na kazetách a na nějaká autorská práva se tehdy nehledělo. Pokud jste v minulosti používali textový editor T602 od Software 602, tak to číslo není náhodné a program pochází právě z tohoto Svazarmu 602. Svazarm 602 tedy jen změnil název na Software 602 a adresa zůstala stejná.

Nejvíc toho bylo jasně na ZX Spectrum u nás tedy Didaktik Gama, která se začala prodávat v obchodech v roce 1987 a spíše 1988. Jeden článek v časopisu leden z roku 1989 přímo popisuje, jak takový prodej probíhal. Do obchodu mělo dorazit 50 kusů počítačů Gama. V 6 hodin ráno už tam byla fronta, v 9 hodin už tam stálo 35 lidí, počítače zatím nikde, okolo 12.30 přišel poslední 45. člověk a čekalo se. Jednalo se o předvánoční prodej, takže venku kosa a vítr. Zákazníci se na střídačku v prodejně ohřívali a dostávali kafé nebo čaj. V 16.20 hodin se počítače začaly prodávat, ale všechny zákazníky vyřídit nestihli a myslím že se zavíralo v 17 hodin. Tak to vidíte, chlapi stáli na počítače a jejich manželky v zelenině na banány. Koupit se dal i tak, že jste přímo podniku Didaktik ve Skalici poslali složenkou peníze, tehdy to bylo za tento počítač 6200 Kčs a potom si ho vyzvedli na prodejně.

Zdá se Vám, že nějak odbočuji o samotného časopisu Mikrobáze? Pokud ano, tak je to úmysl, protože součástí Svazarmu 602 byl i další klub a to přímo ZX Spectrum.

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *