Herold PC-XT 10MHz

Dobrý den, jsem Personal Computer řady rozšířitelná technologie neboli XT a říkají mi Herold. Mám taky spoustu nevlastních bratrů, určitě nejznámější je IBM 5160, ale toho tu nenajdete a je to král králů. Najdete zde zatím mně čtyři podobné, ti na vrcholu jsou Commodore PC10-III spolu s Schneider EURO PC, pod ními Sanyo XT a tím posledním ze čtyř je Sherry PC XT. Je to prostá hierarchie, oni totiž mají modrou krev, i když u Sherry PC XT se vedou spory, je ale pravděpodobné, že se takhle narodil, což je aspoň něco a žije tak dodnes. Já se narodil teprve nedávno, svůj rodokmen i domov jsem dávno ztratil a už nikam nepatřím. To ale neznamená že nic nedokážu, jsem totiž gladiátor a málokterý papaláš se mi vyrovná. No jen posuďte sami… pokud tedy máte doma taky nějakou tu elitu.

Já mám procesor NEC V20, kmitá mi na 10MHz, k tomu mu sekunduje koprocesor Intel D8078-1, ten tiká taky na 10MHz a je to sehraná dvojka. Paměti RAM mám 640KB v tom už nevybočuji a je to to jediné, co jsem dostal hned po narození. Najdou se však i co mají méně RAM než já a mají modrou krev. Někdo si hold umí vybrat firmu, která ho stvoří. Pokud si chci něco přečíst a já číst umím, použiji k tomu disketovou mechaniku od firmy Panasonic model JU-455-7 , ta má velikost 5.25 palců, stejně velké jsou i diskety a mají kapacitu 360KB. Její komunikaci zajišťuje  řadič DTK HEXA I/O Plus Card, na kterém je i LPT1 s COM1, který jsem použil pro myš, abych mohl otestovat hry, které ji potřebují ke spuštění. Většina mých nadřazených používá prehistorické rozměrově velké pevné disky MFM nebo SCSI směsných velikostí pár megabajtů, se značnou hlučností a pomalostí. Já ne, mám moderní  ISA Compact Flash IDE v tom usazenou Kingstone kartu o velikosti 256MB a na ní systémem MS-DOS 6.22. Přístupová doba je 1ms a rychlost čtení 362.6KB/s. Slušné že, posílaná data nestíhám ani zpracovávat 🙂 I když jsem více méně 8-bitový, grafickou kartu mám 16-ti bitovou, ale funguje jako 8-bitová, je z roku 1991 a od firmy Western Digital. Přesněji model PVGA1D s čipem WD90C30-LR a 512KB video pamětí. Hlasivky mi tvoří mono 8-bitová zvuková karta Sound Blaster 2.0 model 1350B a je z roku 1991.

Byl jsem stvořen pro sílu a rychlost, jsem lepší jak většina ostatních, přesto je můj příběh smutný, protože nikdy nebudu doceněn a říkejte mi Herold.

Je to můj první poskládaný počítač řady XT a zároveň poslední složený starý počítač. Navíc se docela povedl, hlavně jeho deska s osazenými šváby a dík patří panu Andrlemu. Jak už jeho příběh říká, Herold není značkový komputer, nemá jméno žádné renomované firmy, je sám o sobě bezcenný a cenu má jen samotných dílů. Je velká pravděpodobnost, že bude rozebrán, díly uloženy a jejich fotky vystaveny na webu. Je to opravdu nadupané PC-XT, pokud ho chcete používat, musí být v bedně, někde se bude válet klávesnice a myš. Osobně dávám spíš přednost právě Schneider EURO PC, ale hry už v podstatě nehraji, spíš jen testuji, ale třeba se dám za X let, do hraní jako před X lety 🙂

Jak šel čas

Na začátku sbírky jsem moc počítačů s modrou krví neměl, ale na svém webu jsem chtěl mít aspoň jeden počítač z řady XT, 286, 386, 486, Pentium a to i když nebyly značkové. Teď už mám několik PC XT, ty jsem vyjmenoval v článku a i nějaký jejich nástupce. 

286Olivetti M290-20 je zatím jediný funkční, ale ještě není na webu.

386 – Parádní kousek v podobě Jamicon INS-1070 PC-386SX25MHz můj velký oblíbenec. Druhý Olivetti PCS 11 je na webu, ale bez povídání a to časem změním.

486 – těch je víc, ale TOP je podle mě ESCOM JUNIORdále Compaq Presario 660, Siemens Nixdorf Scenic 4H a připravuji Escom Happy PC.

Pentium – jeden z nejvíc v reklamách propagovaných počítačů Autocont AC 466 PVI.

Štítky:
2 komentáře

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *