Excalibur – to nej z čísla 0 a 1

Roku 1990 vyšlo první číslo Excalibru, jako příloha časopisu PCM Computer. Všeho všudy tam byly tři hry. Za zmínku stojí Space Quest 1: The Sarien Encounter. Zápletka je, že náš zatím ne hlavní hrdina, je uklízeč a usne ve svém kutlochu, kde má pracovní nářadí, smetáky, lopatky, dezinfekce a podobně.  Probudí ho alarm, kdy je loď napadena. Hra to není špatná, ale už v té době byla stará, stejně jako všechny recenzované hry v nultém čísle Excalibru. Přesto Space Quest 1, jako adventure, se dá hrát i dnes, díky humoru a podání hry. Hru jsem testoval na počítačích Atari Mega 1, PC, a Amiga A1200. Je úplně jedno, na čem to spustíte. Hra vypadá, i se hraje stejně na všech platformách, což je trochu škoda, protože zvukové efekty i hudba mohla být na Atari či Amiga úplně jiná. No a v srpnu roku 1991 vyšel remake této hry. Byla vylepšená grafika i ovládání a i hudba, zvláště při použití zvukového modulu Roland MT-32.

Dodatek: Pokud to někdo bude číst. V době vydání 1986 si asi v ČSSR tuhle hru moc lidí zahrát nemohlo. V době recenze 1990 v ČSFR si myslím, že to o moc lepší nebylo, vždyť započala doba 8 bitů u nás. Tak kdo ji hrál v té době u nás??? Nebo jsme všichni jen slintali, jako já 🙂 .

V Excalibru číslo 1 už je her víc, celkem 13. Já si vyberu ty, co za to stojí si zahrát úplně dokonce a někdy je zahraji a udělám recenzi + obrázky a video.

První, co mě zaujala,j je hra Millenium 2.2. Hru jsem testoval na počítačích Atari Mega 1, Amiga A1200 a PC. Jde o sci-fi strategii, kdy lidstvo svoji Zemi trochumillenium pochroumalo Ruskými atomovými doutníky, možná že to celé začala Čína, nebo Američané a nebo úplně někdo jiný, to už se nedozvíme. Každopádně na Marsu a Měsíci, to jsou jediné základny co zůstaly, proběhlo sčítání lidu na matičce Zemi a výsledek je nula. Hra vypadá dost komplexně, výzkum, výroba, další kolonie, vesmírné lodě, jak bojové, tak i přepravní, střety s emzáky, takže pro stratégy výzva. Doporučuji zahrát na Amize či Atari.

Dodatek: Určitě pokud jste ji někdo někdy hráli, ať už teď, nebo v době vydání hry, neváhejte napsat vaše dojmy.  

Maniac Mansion adventura s trochou šíleného příběhu, nebo úplně, čert ví.  Jde o takový šílený dům, kde jsou šílení i lidé a šílená stvoření. Když se ztratí Maniac Mansionspolužačka našeho hlavního hrdiny Dejva Millera, tak se se svými spolužáky vydají do domu kamarádku hledat. Na výběr je 6 spolužáků, každý má trochu jiné vlastnosti, ale půjdou s vámi do domu jen dva. Hra je docela známá a taky v pozdější době dostala remake. Píši o ní hlavně, protože hra jede i na Commodore 64 a vůbec tam nevypadá špatně na 8bit. Je to sice trochu omezené barvami, kdy barva kůže Dejva je stejná, jako malba na zdi či barva dveří, takže zmizí nos a krk z profilu, ale i tak je to velký úspěch pro Commodore 64.

Dodatek: Hrál tuhle hru někdo právě na Commodere 64 a dohrál???

Super Cars

Určitě za pokus stojí zahrát si hry: Police Quest – In Pursuit of the Death Angel, ale pocit že hrajete Space Quest je velký a hru Super Cars, kde je podobnost s hrou Micro Machnines.

Co určitě nemá cenu hrát, je hra The Gold of The Aztecs, podobných her je spousta a mnohem lepších.

 

Tady jsou všechny dobové recenze na hry, co vyšly v těchto číslech, kde má i video ukázky a srovnání z jiných počítačů.

Číslo 0

aaaaa

Číslo 1

7 komentářů
 1. Profilový obrázek
  • Clous
   • Profilový obrázek
    • Clous
     • Profilový obrázek
      • Clous
       • Profilový obrázek

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *