ESO Plus

Když jsem před necelým rokem testoval počítač AutoCont AC 386SX-33MHz, ke kterému byla hezká originální krabice s textovým editorem ESO Plus verze 3.0, vznesl jsem otázku v komentáři, kdopak tento program vytvořil. Odpovědi jsem se nedočkal a na Internetu jsem také nic nenašel. Dnes už to vím – je to díky nižší verzi, která má číslo 2.22 a také se jedná o originální ESO Plus. Krabice má sice světlejší barvu, asi chyběla modř a je o rok starší. Takže je to asi takto: ten, kdo tento textový editor vyrobil, byla firma JZD Slušovice, která byla po roce 1989 násilně rozebrána, což je trochu zarážející, protože to byl takový polo-kapitalistický podnik v komunistickém režimu. Tedy aspoň se to říkávalo.

Úplně ale neupadl a vznikla firma SWS Software spol. s r.o. Ta dokonce existuje ještě dnes a očividně se jí daří. A jak je vidět, tento software se zalíbil firmě AutoCont, která ho prodávala pod svojí licencí, jako například konkurence proti T602 od firmy Software 602. Jestli byl lepší ten, nebo ten druhý, nějak funkčně lepší, to opravdu nevím, ale vím, že rozhodně T602 byla známější. Já sám jsem do nedávna ani nevěděl, že nějaký ESO Plus existuje. Měl jsem v plánu i textové editory, protože jich mám víc, i nějak testovat, ale nijak mě to neláká, se to učit a potom porovnávat. Já za sebe jsem rád, že se něco takového vůbec dochovalo a že vám je můžu ukázat, ty naše domácí produkty z dob minulých.

Novější verze 3.0 z roku 1992 je jen na jedné 5.25 disketě o velikosti 1.2MB, tak starší verze 2.22 je na třech disketách 5.25 o velikosti 360KB. Zatímco ve starší verzi jsou uvedené obě firmy jako majitelé licence, tak v novější už figuruje jen AutoCont spol. s r.o. Bude tedy pravděpodobné, že si tento celý produkt s licencí od novější verze koupila a to už jen sama pro sebe, aby ho mohla dodávat s novými počítači.

U starší verze je zajímavá hlavně první disketa, kde je logo FLB (Filmové laboratoře Barrandov), která je z části přelepena výrobcem editoru, nese i nízké sériové číslo 00130 a tak se jich asi moc neprodalo. Samozřejmě jsem se ty tři diskety pokusil nainstalovat na svůj testovací počítač Intel Pentium OverDrive 83MHz a kupodivu se instalace zdařila. Je tam ale menší problém, zdá se totiž, že výrobce přehodil nálepky na disketě 2 a 3. Je tedy potřeba po disketě 1, vložit disketu 3 a potom 2. Asi se trochu spěchalo a chybička se vloudila. Jde ale vidět, že i ty staré diskety mají dlouhou životnost, když jsou uchovány v teple a suchu.

A na čem že se to tedy dá spustit? Úplně stačí počítač řady XT, který má 512KB operační paměti, disponuje základním grafickým režimem CGA, MCGA, EGA, VGA nebo Hercules a určitě s pohodlnou pracovní plochou je na tom nejlíp VGA. Má totiž rozlišení 640×480, které bylo v té době opravdu luxusní a top. Minimální operační systém je MS-DOS verze 3.20 a výš. Manuál má docela hodně stran a je rozdělen na několik sekcí. První je instalace, ovládání, lektor, co a jak nastavit v menu. Každopádně, kdo v minulosti chtěl s tímto programem něco vytvořit, měl co číst a mohl zároveň laborovat.  


Pokud by měl někdo prosím více informací i opravného charakteru, tak sem s nimi, rád text upravím anebo doplním. Díky


Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *