ESCOM JUNIOR

Každý PC nadšenec zná počítače ESCOM, když už ne přímo ze stolu, tak aspoň z letáčků, které se nacházely v různých počítačových časopisech a nebo herních. Já kdysi jeden takový počítač vlastnil, nešlo přímo o tento typ, ale byl to ESCOM. O to větší je moje radost, že jsem teď jeden získal a má označení – JUNIOR. Je úplně čistý, nikde žádný chuchvalce prachu, jen gumičky co byly na kabelech se rozpadly a podle mě se vůbec nepoužíval nebo jen minimálně. Bedna je krásná, bez škrábanců a plasty nezažloutlé. Co je ještě víc super, že je zcela v originální konfiguraci, tak jak byl prodaný v tom roce 1995. Přede mnou ho sice někdo otvíral, zadní plomby už byly porušené a záruka šla do kopru 😀 Tak jsem ho taky samozřejmě odkrytoval a pořádně si ho prohlídl. Hned první čeho jsem si všiml, že malinké bílo-červené samolepky ESCOM jsou všude, na každé části hardwaru, až na základní desku, tam je jen polepen BIOS a v závorce je (ES4). Základní deska je od firmy FIC s modelovým označením 486-VIP-IO, je to docela zajímavá deska, která v té době poskytovala maximální možné komunikační sloty jako ISA, ISA-VLbus a PCI. Tím že tam byly, člověk se potom mohl podle finanční situace rozhodnout, co si do počítače pořídí. Třeba přechod z počítače s procesorem 286 nebo 386, mohl znovu použít grafiku ISA nebo koupit levnější VL-bus , modem PCI a čekat na příchod PCI 3DFX Voodoo 1 karet 😀

 
Moje napodobenina :-D

Moje napodobenina 😀

 

Jak asi název tohoto stroje napovídá „Junior“, šlo opravdu o nejlevnější variantu, bez zvukové karty, CD-ROM, modemu a nebo třeba síťové karty. To je taky možná důvod, proč nebyl moc používaný, v téhle konfiguraci je to spíš něco jako psací stroj nebo prostě byl používán třeba na účetnictví. Ne nebyl, pevný disk ho prozrazuje, jsou tam totiž programy pro VZP (všeobecná zdravotní pojišťovna) a fungoval tak do roku 1995-1997. Potom ho asi pravděpodobně používá holčička do roku 1999, ta tam píše dopisy a má tam nějaký hry. Byla to doba, kdy počítače byly opravdu drahé a platy malé. Byl tedy koupen jen na jistý účel a k tomu dané složení tohoto stroje stačilo.

 
 

Když teď víme co počítač nemá, je třeba napsat co má a já začnu tím lepším. Základní deska je tedy super a značková od firmy FIC. Dobře je na tom i použitý procesor AMD 486DX2 na 66MHz, ten byl v roce 1995-96 hodně oblíbený, taková střední třída a výkonu měl dost. Trochu je škoda velikosti L2 cache, kterou má jen 128KB. Pevný disk má velikost 425MB, je od firmy Conner model CFS425A, z pohledu minulosti poskytoval místa víc než dost a taky patří k tomu lepšímu. Disketová mechanika je klasika o velikosti 1.44MB a 3.5 palce. Trochu málo je operační paměti RAM, ta má velikost 4MB, pokud by jste chtěli přidat dalších 4MB, tak by to stálo 4500kč a to byl slušný ranec. Posledním je grafická karta, ta je ve sběrnici ISA, jde o firmu Trident, modelové označení VGA 9000, bylo to to nejlevnější co se dalo koupit. Pokud jste ale chtěli něco lepšího, tak za příplatek 7198kč, jste tam mohli mít grafiku s čipem S3 ve verzi PCI a že to byly pálky. Vše vyčteno z dobových letáků ESCOM. Bohužel, když už jsem u těch letáků, tak jsem tam svůj Junior nenašel, ale v podstatě se jedná o to samé jako PRIMO, třeba na letáku ESCOM Extra 7 z roku 1995, udělal jsem i porovnání hned první fotka, jen je u Juniora použit procesor od firmy AMD, tak by měl být o něco levnější. Fotka není žádná foto montáž, jen obraz monitoru CRT z letáku, je přenesen na můj CRT monitor.

 

SoučástiParametry PC ESCOM Junior
ProcesorAMD 486DX2 66MHz
Čipová sadaVIA VT82C505
Paměť4MB
VGATrident 9000 /ISA 16-bit
HarddiskConner 425MB
Floppy diskInterní 3.5 / 1.44MB
MyšYakumo kuličková COM 1/2
KlávesniceChicony Česká

 
Testy
Výsledek
Jednotky
VGA benchmark v1.0C18.6
FPS
DOOM v1.97.5
FPS
PC Player Benchmark / 320x2006.8
FPS
PC Player Benchmark / 640x4002.7
FPS
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s celými čísly34090
Dhrystones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 16bit s plovoucí čárkou30778
Whetstones/s
HWinfo 4.7.8: CPU 32bit s celými čísly64
Bodů
HWinfo 4.7.8: HDD čtení z vyrovnávací paměti1568
KB/s
HWinfo 4.7.8: HDD náhodné čtení672
KB/s
HWinfo 4.7.8: Přístupová doba HDD13
ms
 

Počítač jsem samozřejmě otestoval. Na disku se nachází operační systém MS-DOS 6.22, taky už tam byl nahraný správce souborů od firmy Software602, jmenuje se FaxModem602 ver. 2.0. a je to hodně podobný M602. Pomocí nedávno získaného Commuter – LPT-HDD, na kterém jsem si vytvořil takový testovací balíček, který jsem tam nakopíroval a zažal testovat. Počítač jsem nijak nerozdělával, ani nerozšiřoval, přeci jen je to obyčejný PC a snad jen bedna je originální. Trochu mě překvapila hra DOOM, která vykazuje pouze 7.5FPS, zřejmě to bude způsobené grafickou kartou, protože moje top 486-tka s procesorem Intel Pentium OverDrive 83MHz s PCI grafikou dělá 32FPS. No uvidíme, mám v arzenálu tento počítač – Intel OverDrive 486DX2 66MHz, tak je potom porovnám.

Dal jsem si trochu víc práce a našel letáky co jsem měl doma. Naskenoval je pro vaše pokochání. Pokud by někdo měl nějaký další, měl chuť je pls oskenovat, tak je rád zařadím k těm svým. Díky

 

Štítky:
4 komentáře
  1. Profilový obrázek
    • Clous
  2. Profilový obrázek
    • Clous

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *