DIDAKTIK Skalica

Protože jsem na svůj web spoustu věcí jen tak naházel, aniž bych k tomu dodal nějaké povídání, pomalu a jistě je budu dopisovat. Dlouhou dobu (několik let) jsem se věnoval jen notebookům a při jejich záchraně jsem narazil i na pár počítačů 8 až 16-bitů. Svůj starý web jsem moc neprezentoval, dlouho sloužil jen jako seznam už zachráněných notebooků. Všechny notebooky jsem řádně otestoval, ještě nějaké mám v záloze, ale celkově přijde řada na notebooky později, protože ke všem chci udělat recenze. Z těch nejrozšířenějších starých počítačů jsem si vytvořil dva seriály – Válka 8-bitů a Válka 16-bitů, kterým se teď zde nejvíc věnuji. Protože jsem si už spoustu her na těch dobových počítačích zahrál, spoustu jich porovnal, začnu postupně vyrábět průběžné verdikty, které ale nemusí být konečné. Navíc, při té příležitosti trochu všechny počítače dané značky popíšu, takže čtení bude nakonec u každého počítače.

MENU

 

Didaktik Gama

 
obrazek2

Didaktik Gama 128KB

 
obrazek2

Didaktik M

 
             
 
obrazek2

Didaktik Kompakt

  Didaktik M – R.G.B.  
Didaktik periferie

Didaktik periferie

 

Jak už název příspěvku napovídá, dnes půjde o Didaktik Skalica (ZX Spectrum kompatibilní). Konkrétně jde o můj první počítač Didaktik M, který zuřivě bojuje ve Válce 8-bitů a hájí tím legendární ZX Spectrum.

Jdem na to!

Ten, kdo se trošku zajímá o staré počítače, firmu Didaktik Skalica dobře zná. Těm, kdo ji neznají, jen napíšu, že se jedná o bývalou Československou firmu, která vyráběla od roku 1987 Didaktik Gama, od roku 1990 Didaktik M a od 1991 poslední model Didaktik Kompakt. Tyto počítače jsou ZX Spectrum téměř kompatibilní a jsou to jeho klony. Ještě jsou Didaktik Alfa a Beta, oba jsou úplně něco jiného, ty vychází z PMD85. V roce 1982 na západě, tak se tomu říkávalo za doby totalitní vlády KSČ, vznikl počítač ZX Spectrum 48K. Toho jsem se poprvé dotkl v roce 1984 a byl jsem jím úplně okouzlen. Dětská mysl pracovala na 100%, když viděla ty první hry a dokonce i slyšela. Ano, byl to zážitek, na který se nezapomíná, i když obraz byl černobílý a samozřejmě počítač barvy uměl. Celý tento počítač byl sestrojený co nejjednodušeji a za co nejmenší peníze. Na jednu stranu byl předpoklad, že kdo si bude chtít počítač koupit, nemusí za něj tolik utrácet, ale na druhou stranu od toho počítače nemohl očekávat zázraky. Okopírovat tento počítač asi nebylo těžké, protože nejvíc klonů vzniklo v bývalém Sovětském svazu, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a dalších východních zemích.

Když se řekne počítač, hned druhé slovo, co mě napadne, jsou hry. Tušíte správně, že vše na tomto webu se točí okolo her. Byl to taky důvod, proč jsem z 95% počítač chtěl a taky se ho v roce 1991 dočkal. Určitě v době devadesátých let se našli lidi, co měli přehled o počítačích, ale já to rozhodně nebyl. Proto padla volba na počítač od firmy Didaktik Skalica, byl nový, byl relativně levný (2990Kčs), byl rozšířený, měl záruku, klávesnice byla docela kvalitní (já sní problém neměl), pohodlný reset, a tímto jeho výhody končí.

 

První, čím začnu, je zvuk, to je něco pro uši, ten se z těchto počítačů linul z obyčejného malého repráčku, co byl přímo zabudovaný uvnitř a vetšinou připomínal myší orchestr. Existovalo samozřejmě rozšíření v podobě přídavného modulu Melodik (ten nemám), ale jeho zapojení do počítače se 48KB moc smysl nedávalo, existuje však z těch tisíců her asi 169 titulů, co tuto kombinaci využije. Pokud by jste v Didaktiku měli 128KB RAM, což bylo rozšíření od Kompakt Servis i se zárukou, měl Melodik už větší herní smysl. Zvuk s tímto modulem, posunul počítač co do herního zážitku o kousíček dál. Cena Melodik modulu byla 720Kčs.

Ukázky hudby    
      Red Heat - Didaktik M - Menu
 
      Golden Axe - Didaktik M - Menu
      Barbarian 1 - Didaktik M - Menu
 
      ATV Simulator - Didaktik M - Menu

Druhým je grafika a barvy. Grafiku jako takovou bych hodnotil jako dosti špatnou. Je dost hrubá a v podstatě se dá říct, že má jakoby dva režimy, kdy hra je jen dvoubarevná, tím myslím že aktivní obrazovka, kde se něco děje, má jen dvě barvy, daný subjekt který ovládáte, má stejnou barvu jako pozadí a může se stát, že postavička splyne s pozadím. V druhém režimu je vše barevné, tam zase nastává problém, že všechny pohybující se části se zabarvují podle barvy pozadí, nebo ty pohybující se části zabarvují pozadí a takových her je většina. Prostě tento počítač má problém s barvami, kterých má 8.

 
   

Třetím jsou připojitelné periferie. Problém byl například joystick. První Didaktiky neměly žádný konektor, Mko už mělo dva, ale vymyslelo vlastní koncovku a až Kompakt měl dvě klasické 9-pin. Další byly disketové mechaniky D40 ( 3990Kčs) a D80. První zmiňovaná byla klasická 5.25 palců na diskety 360KB a s počítačem se to propojovalo takovým šíleným kabelem. Hlavní výhodou když měl člověk disketovku, bylo především velmi rychlé nahrávání programu a pro hráče velice potřebné tlačítko SNAPSHOT. To když se zmáčklo, došlo k uložení celé paměti počítače na disketu, což se hodně hodilo při postupu hrou. Ne vždy se však uložení pozice povedlo, já ho mačkal vždy dvakrát. Potom tu byly tiskárny GamaCentrum 01 + 02 a velice oblíbená BT-100. K tomu aby jste tohle mohli připojit, bylo zapotřebí mít koupený Didaktik Interface M/P. Tisk byl velice úsporný, ale pomalý a stačil k tomu papír a kopírák.

 

  Mechaniky D40+D80   Šílené kabely k D40/D80   GamaCentrum 01   Interface M/P  
         

 

Předběžné celkové hodnocení z seriálu Válka 8-bitů, kde herní počítač zastupuje Didaktik M , ho hodnotím dost špatně a dávám mu 40%.

 

6 komentářů
  1. Profilový obrázek
  2. Profilový obrázek
  3. Clous
    • Profilový obrázek
      • Clous
    • Profilový obrázek

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *