Časopis CHIP – únor 1993

V těchto horkých letních dnech, kdy se nejedna retro mašina zavaří, jsem si místo nějakého testovaní HW, vytáhl ke čtení tento časopis. Úvodník čísla časopis CHIP – únor 1993 za nic nestojí, ale první článek “ Je čas prognóz“ se zmiňuje o chystaném novém procesoru od firmy Intel a i další články jsou o něm. Ten jak je známo, se už nejmenoval 586, ani P5, ale Pentium, měl vyjít v březnu a v článku je správně jeho název Pentium. Bylo to trochu překvapení, protože uživatelé byli zvyklí na číslování 286, 386, 486 a čekalo se 586. Jenže Intel chtěl mít chráněný obchodní název a to u číselné řady nejde. Takový název by prý měl Intelu přitížit a pomoct konkurenci. V té době to byly firmy Cyrix a AMD. Čekalo se, že ony budou pokračovat zavedenými názvy, co se používají už několik let s označením 586 a lidé na to uslyší spíš. Dále se tam dozvídáme, že matematický koprocesor už bude navždy součástí procesoru, dále jako celek nového CPU tvoří okolo 3.5 milionů tranzistorů a to je třikrát víc jako u 486. Měl by být čtyřikrát až pětkrát rychlejší a velká změna se týká L1 cache. Ta je rozdělena na dvě části a velikost nebyla známá. Předpokládalo se 16KB nebo 56KB. Přechod z 486 na Pentium není možný, patice bude úplné jiná, CPU 486 tam prostě narvat nepůjde a taky se chystají desky pro dva procesory.

V tuto dobu taky Intel přichází s novým mobilním procesorem 486 SL, které má napájecí napětí 3.3 V a komu frekvenci 25 MHz nebo 33 MHz. Ty mají být dvakrát rychlejší jako minulá řada 386 SL na stejné frekvenci, přitom být stejně úsporné a samozřejmě jsou určeny do notebooků.

Dále taky došlo k výraznému zlevnění cen hardwaru a nejvíc u firem IBM s Compaq. V jednom článku je i úvaha, jaké budou procesory v roce 2000 a předpokládaná frekvence byla 250MHz.

 

 

 

 

 

 

 

Pár stránek přímo z časopisu okolo hardwaru, který já mám a spolu to trochu souvisí. K zvukové kartě je i CD-ROM do Matsushita CR-522B, bohužel nevím jak vypadá, není nikde obrázek, já má od Cerative a ta vypadá takto Creative CR-521-C. Možná budou stejné a možná ne.

Test starých grafik a jak že se dřív testovalo. Burza a cena průměrného PC v době vydání Chipu 02/1993.

Software

Celkově mě software moc nebere, ale v budoucnu chci trochu poznat operační systém OS/2 a zde je Lotus 1-2-3. Ten určitě nainstaluji, až budu mít nějaký vhodný dobový stroj právě pro OS/2. Bude to ovšem trochu laborování, nikdy jsem ho nepoužíval a ani nezkoušel. O jeho existenci vím do verze WARP 3 někdy z roku 1994 a používal ho můj kamarád. No uvidíme co z toho bude 🙂

2 komentáře
  1. Profilový obrázek
    • Clous

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *