Atari 1040STf

Píše se rok 1986, když se na trh dostává počítač Atari 1040STf, který má neuvěřitelných 1MB RAM operační paměti a je zároveň prvním domácím počítačem s takovou nadstandardní velikostí. Teď se chvilku zamyslete a zavzpomínejte, ve kterém roce měl Váš počítač takovou paměť? U mě to bylo až v roce 1993. Neubráním se ho tedy srovnat s jeho starším bratrem – modelem 520ST, který je vlastně hardwarově stejný, až na tu velikost RAM. V čem je tedy rozdíl? Tak především disketová mechanika i zdroj, jsou už uvnitř počítače a tedy jejich nedílnou součástí. Tím pádem se 1040STf stal trochu větším i těžším a nemusíte mít tudíž po stole roztahané kabely.

Vystačíte si jen s připojením do elektrické sítě, šňůrou k monitoru, myší a joystickem. Na druhou stranu, pokud se zdroje u staré verze schovají pod stůl, externí disketová mechanika položí třeba na počítač, tak se dá místo ušetřit, ale ty kabely tam budou pořád někde plandat. Řečeno v rozměrech, je 1040STf o 5-6 cm hlubší – viz foto v odstavci. Najdeme tu samozřejmě i rozhraní MIDI pro zvukové moduly, jako byl například Roland MT-32. Také zde platí, že černobílý monitor je pro vysoké rozlišení, tedy spíše pro užitkové programy a barevný pro hry. Počítač se dá trochu ovládat klávesnicí, ale bez myši to prostě nejde, ta je povinná a to stejné platí o joysticku. Bez něj si moc nezahrajete a rozhodně by měl být v dobré kondici.

 

                      PARAMETRY:

    • Předpokládaný rok výroby: 1986
    • Procesor: Motorola MC 68000 8MHz
    • Paměť RAM: 1MB
    • Paměť ROM: 192KB
    • Floppy disk: Interní 3.5/ 720KB
    • Video: 320 x 200 16 bartev z 512/ 640 x 200 jen 4 barvy a 640×400 černobíle
    • Zvukovka: Yamaha YM2149
    • Monitor: Černobílý CRT SM 146 s obnovovací frekvencí 72Hz
    • Klávesnice: Německá
    • Systém: TOS

Součástí počítače je i paměť ROM o velikosti 192KB, na které je nahrán operační systém TOS. Pokud tedy do disketové mechaniky nestrčíte bootovací disketu, skočí při zapnutí počítač právě do TOS. V tomto systému můžete diskety prohlížet, kopírovat, formátovat, taky samozřejmě programy spouštět a to vše právě myší. Co je příjemné, že počítač funguje i bez disket. Když tam ale dáte disketu s hrou, ty jsou bootovací, tak se hned po zapnutí začne nahrávat, což je tedy takový podobný systém jako konzole. No a jaké je samotné hraní? Parádní a hudba hodně připomíná FM syntézu z PC.

Pokud se ale na to podívám z objektivnějšího pohledu, počítač nedosahuje takové herní kvality jako Amiga 500, ale subjektivně se mi více líbí právě řada ST. Proč? Je to právě asi tou hudbou, víc mi sedí k těm počítačovým hrám, je prostě taková počítačová, kdežto na Amize už je to opravdu real a grafika zůstala dětská. Co ale chválit moc nemůžu, jsou zvukové efekty, někdy jich je málo a většinou horší kvality. Taky je počítač celý mono, nemá zvlášť vyvedené audio a vše je v konektoru na monitor. Tím byl docela problém napojit ho na Hi-Fi věž, nebo na cokoliv jiného. 


Hledal jsem nějakou hru, co by byla okolo toho roku vydání počítače a moc jsem jich nenašel. Chtěl jsem takovou, která trochu ukáže, co stroj uměl v době jeho vydání, ale ty parádnější hry vyšly prostě až později a tak aspoň jednu. Nese název Super Cycle, je z roku 1986 a vydavatelem je Epyx. Jsou to takové jednoduché rychlé závody motorek a cílem je dojet do určitého času. Můžete si vybrat barvu motorky a dokonce i bundy.

Hudba ze hry: Super Cycles

      Super-Cycle-Atari-ST-Menu

Hudba ze hry: 5th Gear (1990)

      5th-Gear-Atari-Mega-1-Úvod

A nějaké další jsou tady: HRY ATARI ST

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *