Amstrad PPC 512

Amstrad PPC 512 neboli Portable Personal Computer přišlo na trh v roce 1988 a je to takový polo-notebook. Já přemýšlel kam ho zařadím, nakonec jsem se rozhodl do PC-XT. Má to sice vlastní LCD i je možnost běh na baterie, ale ty se nedají dobíjet a na ně to jede sotva hodinu a půl. Co musím pochválit je vzhled, něco takového se jen tak nevidí, celá ta konstrukce a hlavně to ucho na přenášení. 512 v názvu oznamuje, kolik že to má operační paměti, tedy 512KB a existují i 640KB. Podle Internetu, protože já ho nerozdělával, by měl mít procesor NEC V30 a ten pracuje na 8MHz. Z boku má dvě 3.5 palcové disketové mechaniky pro diskety o velikosti 720KB označené jako A a B. Z diskety A se zavadí operační systém MS-DOS a na disketě B, můžete mít nějaký ten program na spuštění. Musím ocenit plnohodnotnou klávesnici, která je velice kvalitní a dobře se na ni píše. 

 

Já ho nijak nezatěžoval, jen jsem zjistil zda to zajímavé PC-XT funguje, jestli čtou obě disketové mechaniky a je v podstatě připraven na používání. Hry na něm hrát nemá význam, protože je limitován kvalitou LCD, ale dá se k němu připojit nějaký CRT EGA monitor a potom by to šlo i barevně. Na psaní textu je zelené LCD v pohodě a dovedu si představit tam třeba psát knihu. Pokud by člověk trochu u toho psání i cestoval, byl to ve své době dobrý kandidát na koupi. Ta představa, že tohle někde v roce 1989 vybalíte v restauraci na stůl, tak máte zaručeno, že budete středem pozornosti a nebudou ani tak obdivovat Vás, nýbrž ten pozoruhodný stroj.

                          PARAMETRY:

  • Procesor: NEC V30 8MHz
  • Paměť RAM: 512KB
  • Floppy disk: 2x interní 3.5 / 720KB
  • Video: CGA 320×200 + 16 barev nebo MDA 640×200 černobíle
  • Zvukovka: píp píp pi
  • Klávesnice: Anglická

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

5 komentáře “Amstrad PPC 512

    1. Ani už nevím, zda jsem ten film viděl, ale asi jo. Jim Carrey je můj oblíbený herec a kouknu na to, jak bude čas 🙂

  1. Mám tři, dvě 512 a jednu 640, bohužel jede jen ta 640. Zkoušel jsem na něm CheckIt a Dangerous Dave. Od Amstradu mám ještě dva NC100, ale taky jede jen jeden.

  2. Obě verse (512 i 640) vlastním a rozdávám (ach ty manželky). Připomněl bych i důležitou součást tohoto modelu: modem 2400 baudů! ostatně v reklamě na tento stroj stálo, že si koupíte modem a k němu dostanete zdarma počítač. Což při cenách tehdejších modemů docela odpovídá. Vlastně jsem se s tímto strojem prvně připojil do tehdy první celosvětové sítě FIDO a mohl si přes ni vyměňovat e-maily s kamarády v Austrálii. Účastník platil pouze místní telefonní tarif, což bylo v Praze 1Kčs za libovolně dlouhý hovor, za připojení k místnímu BBS (Builten Board Serveru) a v období s nízkým tarifem BBSky, které se znaly, si v krátké relaci vyměňovaly „poštovní pytle“ vlastně podobně jako běžná pošta. Na další BBS se e-maily přerozdělili podle směru určení a proces se opakoval. Mezinárodní hovorné platili již tenkrát sponzoři a nadšenci. E-mail do Austrálie došel cca za 2-3 dny, což bylo zatraceně rychlejší než lodí. V ROMce počítače byly uloženy obrázky znaků, takže jsem si ROM vyměnil za EPROM a obrázky změnil dle tehdy používané Kamenické češtiny, podobně jsem si poradil s mozaikovou tiskárnou. Anebo se dal používat Chi-Writer, později T602. Získal jsem tehdy velmi oblíbený Borland Turbo Basic, našl v něm chybu a její popis jsem Borlandu poslal. Dodnes mám schované poděkovaní, kde se mě taktně neptají, jak jsem k němu přišel. Tubo Basic byl opravdu turbo, protože používal nějakou formu prekompilace a běžel asi tak 10x rychleji než MS-BASIC. DOS byl tuším v. 3.5 a v základní sadě softwaru byl i takový malý Office, ze kterého jsem docela využíval databázi. K počítači byla i taška, kterou šlo používat jsko batoh a běžně jsem s počítačem jezdil na kole. I bez Internetu se mi podařilo sehnat kompletní schema a získal jsem i doplňující návod na řadič SCSI s kompletním driverem. Plánoval jsem místo jedné diskety vložit disk Quantum, ale přišly novější počítače . . . Ještě bych v popisu zdůraznil, že vedle EGA, CENTRONICS, RS-232 a anglické telefonní zásuvky konektorů byl na počítači moc-pinový konektor s kompletní ISA sběrnicí, což jsem využil k vytvoření expansní desky se třemi ISA sloty na PCB.

    1. Co si představit rozdávám? Pokud je volná 640, kterou nemám, tam bych měl zájem 😀 Jinak pěkný povídání a taky zajímavá Vaše minulost okolo toho notebook-počítače.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *