ACT Apricot F2

Počítač z Velké Británie, který vyrobila v roce 1985 společnost ACT (Computers) LTD a modelové označení má Apricot F2. Tahle firma vyráběla hodně inovativní výpočetní techniku, a jak se zdá, byl tento kus jejím majetkem, protože na plastech je vyražené vlastnictví a to nejde přehlédnout. Slovo Apricot znamená v překladu meruňka a hned po tom názvu mě napadlo jablko. Tuhle meruňku ovšem nikdo neuhryzl, tak se zdá být psychicky v pořádku a lidi kolem ní taky 😀 Co se tomuto počítači nedá upřít je jeho originalita, jak ve vzhledu a tak i v jeho periferiích. Kdo by si v roce jeho výroby dovedl představit, že bude mít ke svému miláčkovi bezdrátovou klávesnici a i trackball. Taky velikost 512KB instalované paměti budí respekt a je tam místo i na její rozšíření. Pokud ale koukneme třeba na Atari (520ST r. 1985, nebo 1040STf r. 1986), bylo už o kousek dál. Tento stroj ovšem nebyl zamýšlen jako herní, nebo domácí počítač, ale byl především pro firmy, školy a nebo soukromé obchodníky.

Hned jak se počítač dostal na stůl, jsem ho zapojil do elektrické sítě, připojil monitor, klávesnici i trackballu jsem dodal tužkové baterie AAA, zapnu ho a nic. Na obrazovce se míhaly jen čáry a tak přišel na řadu šroubovák. Celý jsem ho rozdělal, vevnitř vypadal hezky a téměř bez prachu. Všechny integrované obvody co šly vytáhnout z patic, jsem vytáhl a vše nafotil. Složil jsem to tedy zpět dohromady a zase nic. Nakonec jsem si při přemýšlení hrál s vypínačem, stroj jen tak zapínal – vypínal a zhruba při 8. pokusu zničehonic naskočil. Dal jsem se tedy do testování a asi po 30. minutách se zasekl. Potom opět nechtěl naskočit, ale opětovné hrátky s vypínačem ho probudily k životu a vydržel jet přes hodinu. Hold stáří se na něm začíná podepisovat, přesto příští den naskočil na první pokus a jel tak dlouho, dokud jsem ho nevypnul.

Nejdřív jsem si myslel že jde o platformu IBM a to klasické PC-XT. No bohužel nejde, mají sice hodně společného třeba procesor Intel 8086-P a možná i nějaký další věci. Programy pro klasický PC-XT tam však nefungují, musí se asi nějak upravit kód a je to škoda. Přitom použitý operační systém MS-DOS 2.11, vypadá jako klasický MS-DOS, který má stejné příkazy a i ovládání. K počítači bylo přibaleno i pár disket, ovšem to byly hlavně užitkové programy  a tak jsem na Internetu pátral po hrách. Jedny stránky jsem našel věnované tomuto stroji a něco stáhl. K tvoření disket stačí mít nějaký počítač s disketovou mechanikou a mít diskety 3.5 palce s kapacitou 720KB. Apricot F2 má totiž dvě 3.5 palce disketové mechaniky s maximální kapacitou 720KB, do první dáte operační systém a do druhé můžete dát nějaké aplikace či hry. Jenže to co jsem hledal jsem vůbec nenašel, protože většina her jsou jen textovky a nebo grafiku tvoří znaky. Navíc nevím proč není obraz barevný, barvy umí a hned 16 barev. Jenže z kompozitního video výstupu leze obraz je jen černobílý a zkoušel jsem to i na barevném monitoru značky Commodore.

Další problém nastal jak dostat na stůl počítač, co je dlouhý jako špageta (48cm i s konektorem napájecí šňůry) a před něj položit klávesnici a to i trackballem. Pokud ty dvě periférie nejsou přímo naproti čela počítače, tak infraport nefunguje, takže nemůžete psát a ani hýbat kurzorem po obrazovce. Výrobce však umožnil klávesnici i trackball propojit optickým kabelem a udělal dobře. Protože umístit klávesnici před bednu počítače je přirozené, v našem případě je potřeba mít hluboký stůl a potom to funguje dobře. Cpát tam ale povinně onen trackball je trochu na hlavu, takže na kabelu byl by právě on a umístěn vpravo vedle klávesnice. 

PARAMETRY:

  • Procesor: Intel 8086-P na 4.77MHz
  • Paměť RAM: 512 KB
  • Paměť ROM: 32KB
  • Floppy disk: 2x Interní 3.5 / 720KB
  • Video: 320 x 256 (16 barev), 640 x 200 (4 barvy), 640 x 256 (4 barvy) / RGB a kompozitní video výstup
  • Konektory: Sériový port, paralelní port a uvnitř dva neznámé sloty pro karty. Jeden obsazen síťovou kartou.
  • Zvukovka: Spíker
  • Klávesnice: Anglická

Clous

www.clous.cz

Stačí kliknout O mně

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *